Вчені засумнівалися в раку Анджеліни Джолі

Повідомлення відомої голлівудської актриси Анджеліни Джолі про те, що вона видалила собі яєчники, фаллопієві труби, справило ефект вибуху бомби по всьому світу. Артистка зважилася на цей крок в якості превентивної боротьби з раком. Проте вчені розкритикували Джолі, назвавши її поганим прикладом для наслідування.

Вчені засумнівалися в раку Анджеліни Джолі
Анджеліна Джолі ще в 2013 році дізналася про генетично обумовлений ризик розвитку раку грудей і зробила операцію з видалення молочних залоз. Це рішення призвело до потужного, так званого ефекту Анджеліни Джолі: в одній тільки Великобританії число жінок, що пройшли генетичну діагностику, зросла у червні-липні на 250%.

Проте мутації в генах BRCA1 і BRCA2 виявити нескладно. Куди більш невизначеним є їх вплив на розвиток злоякісних пухлин. Справа в тому, що вчені ще не зібрали достатній масив даних по обстеженим пацієнтам, щоб зі статистичною достовірністю довести такий причинно-наслідковий зв'язок. Ці маловивчені мутації називаються варіантами невизначеного значення. Тому вчені застерігають жінок від прикладу Анджеліни Джолі. Лікарі заявили, що мутації гена BRCA1 зовсім не обов'язково пов'язані з небезпечним захворюванням.

Між тим вчені, збирають загальнодоступні бази даних, приходять до висновку, що багато варіантів невизначеного значення BRCA абсолютно нешкідливі. «Чим більше людей проходить тестування, тим більше ми виявляємо носіїв певної генетичної мутації, і з варіанту невизначеного значення він переходить в категорію безпечних», - цитує генетика Кетрін Натансон з Університету штату Пенсільванія в Філадельфії Nature News. Невизначені результати генетичного тестування нерідко змушують жінок піти на непотрібну їм операцію (зі страху перед раком).

Раніше у статті для газети The New York Times Анджеліна Джолі заявила, що вирізала яєчники, фаллопієві труби. «Минулого тижня я пройшла процедуру лапароскопічного двостороннього видалення придатків матки. Там була невелика доброякісна пухлина на одному яєчнику, але ніяких ознак раку в будь-якій іншій тканині», - заявила актриса.