Ці кілька помилок у догляді здатні призвести до засихання кактусів

Неправильний догляд за кактусами може призвести до їх засихання.

Кактуси за якимось дивним збігом обставин серед багатьох квітникарів вважаються найбільш безпроблемними кімнатними рослинами, що підійдуть навіть найбільш ледачим новачкам. Мовляв, і землі їм потрібна лише жменька, і місце у кімнаті підійде будь-яке, а вже про полив взагалі можна не згадувати місяцями, інформує Ukr.Media.

І коли сукуленти чахнуть та гинуть від такого "догляду", першими почуттями таких квітникарів зазвичай стають розгубленість і навіть прикрість — чому ж так сталося, обіцяли ж, що це найбільш невибагливі рослини, а вони вередують!

Давайте визначимося одразу — не "вередують", а потребують турботи і догляду, як і інші кімнатні квіти. Визначення "малодоглядова рослина" зовсім не означає, що про неї можна просто забути, встромивши у перший-ліпший горщик. Так, сукуленти є невимогливими і витривалими, але, щоб вони виглядали і почувалися добре, вам все ж таки доведеться приділяти їм увагу.

Отже, яких головних помилок у догляді за кактусами та іншими сукулентами можуть припуститися новачки? Розбираємося разом.

Неправильний об'єм горщика

Напевно, ви теж бачили мальовничі композиції з безлічі кактусів у крихітних горщиках або невеликій спільній ємності, щоб її можна було зручно розташувати на підвіконні або письмовому столі. Але як живеться рослинам у такому обмеженому життєвому просторі?

Головне правило — розмір горщика повинен відповідати розміру рослини. І серед кактусів, і серед інших сукулентів є форми з коротким поверхневим або довгими корінням, рослини звичайного розміру і їх карликові види та сорти, а також ті, що ростуть швидко чи повільно.

І для кожної рослини потрібно підбирати контейнер "за потребами", з урахуванням усіх перерахованих вище особливостей, які потрібно знати ще до придбання симпатичної композиції, де усі рослини сидять у тісноті і за однакових умов без урахування "особистих вимог".

Пересаджують кактуси кожні 2-3 роки у ємності, які лише на 1-2 см ширші за попередні. Не забувайте й про те, що 10-20 % об'єму горщика має припадати на дренаж, тому перевагу варто надавати глибоким, але порівняно вузьким ємностям.

Недостатній полив

Найпоширеніша помилка у догляді за кактусами — думка, що їм, "пустельним жителям", практично не потрібен полив.

Так, сукуленти здатні виживати на територіях з екстремальним кліматом завдяки еволюційно сформованій здатності запасати воду у власних тканинах, але це зовсім не означає, що й у квартирі ви повинні перевіряти їх на міцність і штучно створювати ці найбільш екстремальні умови, граючи у гру "виживе — не виживе".

Кактуси, як і будь-які інші рослини, для нормальної життєдіяльності потребують регулярного поливу. Вода потрібна для розчинення поживних речовин і їх транспортування з глибин ґрунту до рослинних клітин (коріння воду з ґрунту всмоктує, а продихи на листі — випаровують).

За постійної нестачі вологи сукуленти і за природних умов, і у вас на підвіконні будуть втрачати тургор, всихати, зморщуватися, скидати листя і повільно вмирати.

Засвойте — кактуси потрібно поливати так само, як і інші кімнатні квіти. Можливо — трохи рідше. Гарним сигналом до необхідності поливу буде підсихання верхнього шару ґрунту у горщику (приблизно раз на 4-5 днів). Восени поливайте їх у міру повного висихання земляної грудки, а взимку забезпечте своїм сукулентам період спокою і скоротіть поливи до двох разів на місяць.

Використання контейнерів без дренажу

Якщо про підбір розмірів горщика для сукулентів ми вже поговорили, то зараз зупинимося на його конструкції і заповненні.

Кактуси, як і інші сукуленти, полюбляють водопроникний і пухкий ґрунт (2 частини універсального ґрунту або листової землі і 1 частина піску). Забезпечте кактусу дренаж (перліт, вермикуліт, дрібна галька) і майте на увазі, що його висота повинна становити не менше 20 % від загального об'єму субстрату.

Використання кашпо (горщиків без дренажних отворів) — майже найгірше, що ви можете запропонувати своїм рослинам. А більшість кумедних маленьких ємностей для кактусів і подібних до них є саме такими, вони "відповідають" лише за декоративність і гарний вигляд — уважно розгляньте горщик з усіх боків, перш ніж купити його, наприклад, у популярних інтернет-магазинах.

У такій ємності без дренажних отворів однаково легко знищити рослини як недоливом, так і переливом — ви не можете контролювати необхідність поливу у одному випадку, а у другому зайва вода не матиме можливості стікати, що посприяє загниванню коріння.

Часте обприскування

Якщо з поливом ви розібралися, поговоримо про ще один спосіб поліпшення життя кімнатних рослин. Йдеться про обприскування, яке полюбляють різні квіти, тому що таким чином підвищується вологість повітря у найчастіше надмірно сухому приміщенні.

Але ось дорослим кактусам і іншим сукулентам у переважній більшості випадків ця опція не потрібна та навіть приносить шкоду. Річ у тім, що вода, потрапляючи на їх потовщені стебла і листя, може викликати гниття і появу негарних плям, особливо якщо обприскування проводиться через розпилювач з великими комірками і/або під прямими сонячними променями. Для кактусів, що одягнені у "шубу" з довгих голок, така процедура й зовсім є марною. А для деяких сукулентів на зразок літопсів і титанопсисів обприскування — практично гарантований спосіб влаштувати підгнивання тканин.

Отже, обприскування теплою відстояною водою у ранкові або вечірні години через дуже дрібний пульверизатор і з достатньої відстані (так само, як і взагалі підвищена вологість повітря) потрібне лише дуже молодим рослинам з тонким епідермісом, здатним поглинати вологу з повітря. Уважно вивчіть особливості життєдіяльності обраного сукулента, перш ніж братися за пульверизатор.

Погане освітлення

Більшості сукулентів для гарного самопочуття потрібно багато яскравого або навіть прямого сонячного світла — кактусам не підійде темний куточок у глибині кімнати на робочому столі біля комп'ютера, де усі намагаються їх розташувати нібито "для нейтралізації шкідливого випромінювання".

Тому якщо хочете забезпечити цим рослинам квітучий і здоровий вигляд, розташуйте їх на південних, південно-західних або південно-східних підвіконнях. Однак при цьому потрібно мати на увазі, що у літню спеку прямі сонячні промені можуть обпекти деякі рослини. Тому потрібно обов'язково враховувати особливості кожного виду — якщо більшість кактусів там будуть добре почуватися весь день, то, наприклад, гастерії і крассули у розпал дня доведеться притіняти, щоб вони не отримали сонячних опіків.

Якщо дуже світлих вікон у вашій квартирі немає, можливо, доведеться обзавестися світильниками для рослин, щоб створити сукулентам сприятливі умови для життя.

Показниками того, що сукуленту темно, можуть бути загальний пригнічений вигляд, збліднення його природного забарвлення і особливо витягування та викривлення стебел у пошуках світла.

Також багато сукулентів не полюбляють постійної зміни положення горщика відносно джерела світла — вони можуть уповільнити розвиток або зовсім відмовитися квітнути.

Неграмотні змішані посадки

У першому пункті ми вже згадували незручність змішаних посадок з сукулентами хоча б через тісноту ємності і необхідність конкурувати за ресурси, а також той факт, що рослині кожного виду буде зручніше у окремому горщику відповідної форми і розміру та з потрібною кількістю ґрунту.

Але більш важливим фактором є те, що найчастіше такі композиції збираються неграмотно, коли разом "для краси" розташовують рослини, що вимагають абсолютно різних умов утримання, — складу ґрунту, рівня освітленості, необхідності притінення, об'ємів і часу поливу, різних підгодівель і т. д.

Якщо у одній ємності ви розташуєте наприклад, папороті з кактусами або орхідеї з літопсами, вам залишиться лише чекати, хто з сусідів загине швидше.

Запам'ятайте — для тривалого існування композицій разом можна розташовувати лише рослини з практично однаковими вимогами стосовно догляду. Крім того, зрозуміло, що у кожної з них має бути достатньо життєвого простору для нормального зростання і розвитку.