Перехідний вік: поради батькам

Школяр погано себе веде, не слухається, робить все навпаки, на зло батькам? У таких випадках можна почути сакраментальну фразу: «А що ви хочете, у дитини перехідний вік». Треба чекати, поки все це пройде само собою, чи має сенс розібратися в ситуації, з'ясувати причини незвичайної поведінки свого чада і спробувати допомогти йому? Поговоримо про все по порядку.

Перехідний вік: поради батькам
Що таке перехідний вік?
У хлопчиків період перехідного віку починається приблизно у 12-13 років, а у дівчаток раніше, приблизно в 10-11 років. Зрозуміло, до 15-16 років, коли закінчується цей самий перехід, людина ще не вважається дорослою у повному розумінні цього слова.

Однак саме в цей період відбуваються досить значні зміни як у фізіології, так і психології юного індивідуума. Фізіологічних питань сьогодні ми торкатися не будемо, а ось про проблеми, що стосуються зміни характеру, поведінки і взаємин з оточуючими людьми, поговоримо детальніше.

Причини зміни поведінки підлітка

Хоча ми не станемо говорити про фізіологію підлітків, але зазначимо, що головною причиною незвичайної поведінки дитини в цей період стає зміна гормонального фону, що надає сильний вплив на психіку, робить її неврівноваженою, лабільною. Інтенсивний ріст і помітні зміни в зовнішності теж не сприяють спокійному емоційному фоні.

До того ж молоді люди іноді піддаються так званим «хворобам перехідного віку». До них належать запаморочення, прискорене серцебиття, гіпоксія, пітливість, підвищення маси тіла, посилення перистальтики кишечника, що проявляється раптовим і гучним бурчанням в животі. А про вугрі на обличчі і зовсім нагадувати не варто.

«Симптоми» перехідного віку

Що ж можуть спостерігати батьки дорослого чада?

1. Різкі перепади настрою: ще вранці цілком життєрадісна людина йде до школи з гарним настроєм, а повернувшись додому, починає вести себе діаметрально протилежно, впадаючи в апатію або навіть проливаючи гіркі сльози.

2. Полярно змінюється самооцінка підлітка: з впевненої в собі людини він може перетворитися в сором'язливого і закомплексованого, і навпаки.

3. Школяр може почати проявляти агресію до оточуючих людей, грубити, здійснювати жорстокі вчинки.

4. Контакт з друзями і приятелями стає набагато тіснішим. І це не дивно, адже саме з ровесниками йому значно легше поділитися своїми переживаннями.

5. Саме в перехідному віці людина починає шукати шляхи самовираження. І нехай це всього лише спосіб приховати сором'язливість і неприйняття змін, що відбуваються з його зовнішністю, тим не менш, форми цього самовираження найчастіше бувають спрямовані на власну зовнішність. Зелене волосся, пірсинг на бровах, одяг неймовірних забарвлень і тому подібні примхи стають нормою життя підростаючої людини.

Чого хочуть підлітки

Звичайно, можна несерйозно і навіть зневажливо поставитися до чудасій в поведінці сина або дочки, справедливо вважаючи, що рано чи пізно все заспокоїться і повернеться на круги своя. Деякі батьки так і роблять і, треба сказати, абсолютно марно. Вся справа в тому, що в цей непростий для підлітка період можна або втратити з ним контакт назавжди, або, навпаки, стати йому найкращим другом. Що обираєте ви?

Дуже важливо вчасно зрозуміти, що в цей ранній період дорослішання людина дуже ранима і несамостійна. Її «дорослість», на якій вона сама наполягає, має лише зовнішнє вираження, а в душі підліток все ще залишається дитиною, не здатною зрозуміти всю глибину таких понять, як відповідальність, здатність до прийняття важливих рішень, а своє призначення в житті і зовсім приховане від нього за сімома печатками. Але усвідомити все це він (або вона) хочуть, не віддаючи собі в цьому звіту. Тому неуважне ставлення старших членів сім'ї в такий період не просто небажане, але і загрожує негативними наслідками.

План дій для батьків

Доведеться визнати, що допомога у подоланні проблем перехідного віку підлітка потрібна, в першу чергу, самим батькам. Взагалі, неправильна тактика батьків, як правило, ділиться на два варіанти, які дуже сильно відрізняються один від іншого.

Перший варіант - дорослі просто не звертають уваги на зміну поведінки дитини, тим самим відпускаючи його плисти за течією, не підтримуючи і не допомагаючи.

Другий варіант - старше покоління не в змозі визнати, що їх чадо вже виросло з «коротких штанців» і поступово стає самостійною особистістю. Безперечно, важко усвідомити, що ще вчора слухняний і повністю залежний від старших підліток, раптом виявляє власний характер, роблячи це в повній невідповідності з батьківськими уявленнями.

Тому батькам є сенс уважно поставитися до цього важливого в житті молодої людини періоду і вибрати єдину можливу правильну тактику поведінки.
Отже, як потрібно поступати:

Навчитися розуміти і спокійно приймати всі зміни, що відбуваються з підлітком, а не намагатися повернути його колишній послух;
Завжди пам'ятати, що основна відповідальність за мир в сім'ї і нормальні взаємини лежить на старших;
Спілкуватися з сином або дочкою «на рівних», без наказового тону і вираження своєї переваги;
Вміти викликати дитину на відверту розмову, намагаючись уважно і до кінця її вислуховувати;
Не соромитися говорити з підлітком про власні проблеми і неприємності (в межах допустимого, зрозуміло), так він швидше усвідомлює свою відповідальність за сім'ю і навчиться "не зациклюватися" на своїх особистих переживаннях;
Показувати підлітку свою участь і готовність завжди бути поруч, що б не трапилося;
Відверто обговорювати з ним важливі для нього теми, без насмішок і святенництва. Навіть якщо запитання дитини здаються вам «дорослими», нехай всі відповіді на них він дізнається від батьків, а не від сторонніх людей із сумнівними знаннями.

І найважливіше - завжди висловлювати йому свою любов і турботу. Не треба думати, що тільки маленькі діти потребують в батьківських обіймах, ласкавих дотиків і поцілунків. Адже навіть тим дітям, яким вже далеко за 20, важливо відчувати батьківську любов, що вже говорити про чутливих і вразливих підлітків.