Анатомія страху: чого бояться наші діти?

Мабуть, немає на світі людини, якій невідомо почуття страху. Зрозуміло, що і дорослі, і діти хотіли б відчувати його як можна рідше. А вже як останні мріють бути сміливими: «Хочу бути сміливцем!», «От виросту - нічогісінько не побоюся!» Чули таке від своїх малюків?

З п'яти базових емоцій людини (радість, сум, тривога, страх і гнів) «найпротивніші» страх і тривога. Страх - це специфічний гострий емоційний стан, особлива чуттєва реакція, що виявляється в небезпечній ситуації. Кожній здоровій людині властиве почуття страху, оскільки ця здатність має велике значення для самозбереження. Страх викликається завжди конкретною і близькою небезпекою. На відміну від страху, тривога - це переживання віддаленої і неясної небезпеки. І якщо страх в нормі притаманний усім, то тривога проявляється у різних людей по-різному і перевищення певного рівня тривожності нормою вже не є.

Перше, з чим стикається новонароджений - це страх. Ви тільки уявіть, що відчуває народжується дитина: його щось стискає і виштовхує, він кудись провалюється, не відчуває кордонів свого тіла, не розуміє що з ним відбувається; потім гучні і нові звуки, яскраве світло, чужі дотики і т.д.

Вікові страхи дітей

На кожному з етапів розвитку діти відчувають різноманітні страхи, які різні для різних вікових груп:

• Від народження до 6 місяців: страх гучних різких звуків і шумів, малюки можуть боятися несподіваних швидких рухів з боку іншої людини, бояться падіння і втрати підтримки. Це пов'язано з пам'яттю про страх, пережитий при народженні.

• Від 7 місяців до 1 року малюка лякають уже певні гучні звуки, наприклад, шум пилососа. В 7 місяців багато діток виявляють явне занепокоєння під час відсутності мами, а з 8 бояться чужих людей. Роздягання, одягання і зміна обстановки, висота - для дітей цього віку теж привід для страху. Для багатьох малюків джерелом страху є отвір стоку в ванною і душ.

• Діти від 1 до 2 років можуть боятися розлуки з батьками, незнайомих людей, травм, засинання і сну (нічні кошмари). Основний страх - це темряви і нічні страхи.

• Найбільший страх діти відчувають, коли їм здається, що батьки їх не люблять. Ніколи не можна погрожувати дитині, що батьки кинуть її.

• До 3 років з'являються страхи відкидання з боку батьків ( «мене не люблять»), страх незнайомих ровесників, зміни обстановки, зміни порядку життя, дитина може почати боятися тварин. Крім того, дітей цього віку лякають загрозливі і незрозумілі об'єкти великого розміру - крани, машини.

НашаМама