Щоб зберегти ясність розуму, потрібно спати на боці

Чи може положення тіла під час сну впливати на очищення мозку? Дослідники з Університету штату Нью-Йорк у Стоун-Бруці опублікували у виданні The Journal of Neuroscience експериментальні дані, виходячи з яких випливає, що може. Якщо ви спите на боці, мозок більш ефективно позбавляється від речовин, які сприяють розвитку різних захворювань.

Щоб зберегти ясність розуму, потрібно спати на боці
Згідно з проведеними дослідженнями, мозок здатний виводити відходи своєї життєдіяльності, зменшуючи ризик розвитку хвороби Альцгеймера, Паркінсона та інших неврологічних захворювань. В цьому органі існує глімфатична система (набір каналів), по якій циркулює спинномозкова рідина. Вона очищає нейрони під час сну, а найефективніше це відбувається, якщо людина спить на боці.

«Мозкові відходи» включають в себе бета-амілоїдні білки і тау-протеїни – хімічні речовини, які у великих кількостях негативно впливають на мозкові процеси.

«Інтересно, що бічне положення під час сну і так є найпопулярнішим у людини і більшості тварин. І здається, що ми адаптували її для найбільш ефективного видалення з нашого мозку метаболічних відходів, які накопичуються в той час, коли ми бадьорі, - говорить доктор Мейк Недергаард. – Багато видів деменції пов'язані з порушенням сну, у тому числі з труднощами при засипанні. Ці порушення також можуть прискорити процес втрати пам'яті при хворобі Альцгеймера. А наш висновок привносить новий погляд на цю тему, показуючи, наскільки важлива поза під час сну».

Експеримент проводився на мишах з використанням динамічної контрастної магнітно-резонансної томографії (МРТ). Цей метод дозволив ідентифікувати і визначити шляхи глімфатичних каналів, де спинномозкова рідина (ліквор) фільтрується через мозок і міняється місцями з міжклітинною рідиною подібно до того, як лімфатична система організму очищає інші органи людини.