Як правильно заморожувати овочі та фрукти

Раніше люди були змушені їсти тільки сезонні продукти, але з тих пір, як в наших будинках з'явилися холодильники та морозильні камери, раціон може бути різноманітним цілий рік. Дослідження показують, що взимку і ранньою весною овочі та фрукти з морозилки корисніші, ніж ті, які ви бачите на прилавках магазинів.

Як правильно заморожувати овочі та фрукти
Температура

Найоптимальніша температура заморозки овочів, ягід, фруктів, грибів, зелені - мінус 18 і нижче. Ця температура - рубіж, при якому сповільнюється життєдіяльність шкідливих бактерій. Щоб максимально убезпечити себе і близьких, перед заморожуванням обов'язково ретельно вимийте всі продукти і добре просушіть. Не варто заморожувати підгнилі або зіпсовані овочі-фрукти, оскільки холод тільки зберігає властивості продуктів, але не покращує їх. Варто також пам'ятати, що не можна підвищувати температуру в камерах, де зберігається заморожена продукція, - бактерії прокинутися і почнуть розмножуватися.

Тара

Найкраще продукти заморожувати в герметично закриваючих пакетах / контейнерах або харчовій фользі (останній варіант ідеальний для заморожування зелені - вона не темніє і зберігає всі свої властивості), щоб уникнути контактів між продуктами і передачі запахів. При укладанні продуктів у пакети варто залишати 2-3 см зазору на випадок, якщо продукти з великим відсотком вмісту рідини почнуть розширюватися. Бажано також підписувати пакети - вказувати дату заморозки і назва продукту, щоб не прострочити термін зберігання і не переплутати продукти. Використовуйте маркер для CD / DVD-дисків - так напис не зітреться.

Порції

Порції повинні бути невеликими, щоб продукти не встигали загнивати всередині. Ідеальний варіант - заморожувати овочі, фрукти, ягоди, гриби, зелень порціями для разового використання (на одну каструлю супу, на один пиріг і т.п.).

Які б продукти ви не вибрали для заморозки, оптимальна форма - брикет завтовшки не більше 4 см. При меншій товщині продукти промерзають в 2 рази швидше і можуть примерзнути до стінок морозильної камери. При такій товщині брикети фруктів і ягід замерзають за 4-10 годин, овочі та гриби - 4-12 годин.

В морозильну камеру пакети з продуктами варто завантажувати з невеликим зазором для циркуляції повітря, щоб вся їжа промерзала рівномірно.

Фрукти. Якщо вибрані плоди - з кісточками, їх потрібно видалити: розморожені фрукти погано чистяться, плюс так ви економите місце в морозильній камері.

Фрукти краще нарізати скибочками і просто укладати в пакети для заморозки. Також скибочки фруктів можна заморозити в цукровому сиропі (100-200 г цукру на 0,5 л води) або в самому цукрі. На кожен кілограм плодів використовують 0,5 л сиропу (пам'ятаєте, що в пакеті потрібно залишити вільне місце на випадок розширення при замерзанні). Якщо вибрали другий спосіб заморозки, просто пересипте всі дольки цукром.

Ягоди. Ягоди (особливо малину, полуницю, суницю) найкраще заморожувати в цукрі, оскільки інакше вони втрачають форму при розморожуванні. Перед зануренням ягід в камеру, відокремте їх від плодоніжок, добре промийте, викладіть на друшляк і дайте воді стекти, просушіть на папері (10-15 хвилин). Після кожен кілограм ягід потрібно пересипати 0,3 кг цукру і відправити в холодильник (Не морозилку!) на 2-3 години, щоб ягоди пустили сік - заморожувати їх потрібно у власному соку.

Гриби. Гриби краще нарізати або відокремити капелюшки від ніжок, заморожувати в герметичному пакеті. Зберігати можна 5-6 місяців.

Зелень. Зелень промийте, просушіть, заморожуйте у фользі.

Овочі. Перед заморожуванням овочі краще бланшувати в підсоленій гарячій воді або обдати їх окропом, а після відразу остудити під струменем холодної води. Дати воді стекти і просушити. Нарізати скибочками / часточками / брусочками.

Водянисті овочі (на кшталт томатів, білоголової капусти) краще не заморожувати. Коренеплоди - морква, буряк - заморожуйте в натертому вигляді або нарізаними кружечками, соломкою. Перець можна різати кільцями, а якщо в подальшому ви плануєте його фарширувати - очистіть від насіння і вкладіть перчинки одна в одну - так при заморожуванні вони не втратять форму.

Зелений горох перед заморожуванням потрібно витягти з стручків і просушити. Кукурудзу перед відправкою в морозильну камеру також потрібно підсушити - щоб зерна не темніли.

Розморожування

Це не менш важливий процес, ніж сама заморозка. Щоб при розморожуванні продукти зберегли максимальну кількість корисних речовин, помістіть їх спочатку в холодильник, а вже після - на відкрите повітря. Кращий спосіб розморожування - в мікрохвильовій печі.

Якщо продукти призначені для вживання в сирому вигляді, розморожувати їх потрібно прямо в упаковці - помістіть її в каструлю з водою, температура якої - 35-40 градусів.