Посивіти від горя - неможливо

Всупереч поширеній думці, від горя посивіти неможливо, так як стрес не впливає на колір волосся.

Посивіти від горя - неможливо
Колір волосся забезпечується клітинами під назвою меланоцити, які мігрують у волосяні цибулини ще в момент розвитку фолікулів в утробі матері. Меланоцити виробляють пігмент меланін, який закладається в волокна ростущого волосся. Колір волосся залежить від наявності та коефіцієнта змісту двох груп меланінів: эумеланінів (коричневий і чорний пігмент) і феомеланінів (червоний і жовтий пігмент).

Різні варіації цих пігментів виробляють безліч кольорів і відтінків волосся. Відомо, що багато дітей, які в перші роки життя були яскраво вираженими блондинами, згодом стають брюнетами. Механізми зміни кольору волосся, які у дітей зазвичай відзначаються в 7-8 років, науці точно не відомі. Ймовірно, це не пов'язано з гормонами, так як процес потемніння волосся відбувається задовго до настання пубертатного періоду.

Що стосується сивини, то цей процес вивчений куди більш добре. Багато в чому на нього впливають генетичні фактори. Приміром, однояйцеві близнюки сивіють в одному і тому ж віці, з однаковою інтенсивністю і малюнком. Втім, вчені ще не ідентифікували ті самі гени, які відповідають за цей процес.

Однак немає жодних доказів того, що сивина якимось чином пов'язана зі стресом, дієтою та способом життя. Певні аутоімунні захворювання, на зразок вітіліго і аллопеции, можуть пошкодити пігментні клітини і викликати сивину. Але це мало поширені розлади, які пояснюють лише незначна кількість випадків.

Рання сивина зазначається у жертв передчасного старіння (наприклад, з-за прогерии), її також можна спостерігати у людей, які страждають від перніціозної анемії, аутоімунного захворювання щитовидної залози або синдромом Дауна. Але чому ж волосся перестає виробляти пігменти? В кінці кожного циклу життя волосся, деякі пігментовиробляючі меланоцити пошкоджуються і вмирають.

Якщо резервуар зі стовбуровими клітинами меланоцитів, що знаходиться на верхівці фолікули волосся, зможе заповнити цибулину, то виробництво пігментів продовжиться. Але якщо цей резервуар спорожнів, пігменти перестають вироблятися, і волосся сивіє. В даний час вчені намагаються зрозуміти, як зупинити цей процес сивини. Для цього їм доведеться або продовжити життя меланоцитів, захищаючи їх від пошкоджень, або збільшити резервуар зі стовбуровими клітинами.