Половина населення планети споживає рис регулярно, але як це впливає на здоров'я?

Рис є основним продуктом в раціоні для більш ніж 3,5 мільярда людей у всьому світі. Але чи приховує його доступність та дешевизна підводні камені?

Мільярди людей щодня їдять рис: він є популярним гарніром та самобутнім інгредієнтом в багатьох рецептах. Наприклад, японці подарували світу суші та роли, де головна складова - рис, а італійці навчили нас готувати з рису смачне різотто.

Рис захопив наш світ

Поступово, рис "захопив" чи не половину людства - він став основним продуктом в раціоні для більш ніж 3,5 мільярда людей на Землі. Але чи так корисно його їсти і, чи не приховує дешевизна та доступність рису підводних каменів в питання здоров'я нашого організму. 

Доктор медичних наук, директор департаменту психіатрії харчування та способу життя Массачусетської лікарні та автор книги "Заспокойте свій розум за допомогою їжі" Ума Найду заявляє, що вживання рису в помірній кількості - піде тільки в "плюс" вашому самопочуттю, пише USA Today Life. 

"Час від часу включати рис у свій раціон і вживати його в помірних кількостях - це частина здорового харчування", - каже лікар.

Відомо, що рис - досить поживний для організму. Він вважається важким вуглеводом, який довго засвоюється та забезпечує нам довге відчуття насиченості. Про це також згадує представник Академії харчування та дієтології та зареєстрований дієтолог у Piedmont Health Крістен Сміт.

Але в сучасному світі різноманітних видів рису чимало. Якщо він дійсно корисний, то чи є різниця, який саме сорт рису готувати?

Різноманітність, якою вражає рис

За даними Федерації рису США, рис класифікують за ступенем помелу, ароматом і смаком, способом обробки і, найчастіше, за розміром або довжиною ядра зернини. За формою виділяють три види рису: довгозернистий, середньозернистий і короткозернистий.

При приготуванні довгозернистий рис, як правило, виходить більш м'яким і легким, тому його частіше використовують для приготування "рисових мисок", картоплі фрі та запіканок. Середньозернистий рис - розсипчастий і ніжний, він популярний у багатьох гарнірах. А короткозернистий рис - м'який і клейкий. Його використовують для приготування салатів і рисових пудингів.

У межах цих категорій існують коричневий рис, жасминовий рис, рис Арборіо (найчастіше беруть для різотто), чорний рис, червоний рис, дикий рис, рис басматі, липкий рис та багато інших. Але серед найпопулярніших і найпоширеніших сортів рису - "королем" являється білий рис. 

Які переваги рису для здоров'я? 

Попри популярність білого рису, виявляється, він є найгіршим варіантом для організму у порівнянні з іншими видами рису. Це зумовлено способом його обробки. Хоча, справедливо стверджувати, що будь-який сорт рису матиме важливі поживні речовини, такі як фосфор, марганець, тіамін і ніацин.

В сучасному світі чимало виробників білого рису додатково збагачують його кальцієм, залізом і фолієвою кислотою під час обробки. Але білий рис має і негативні сторони.

Негативні сторони білого рису

Такий рис здатний викликати у деяких людей стрибки рівня цукру в крові. Це може вплинути на збільшення виникнення такого захворювання, як цукровий діабет 2 типу. Також білий рис може накопичувати миш'як, який, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, є відомим канцерогеном, якщо споживати його у значних кількостях.

Який рис обрати для себе

З огляду на згадані факти, Найду рекомендує "вибирати рис, найбагатший на мікроелементи, клітковину і такий, що найменше впливає на рівень цукру в крові". Лікар вважає, що одним з таких є саме коричневий рис. З цією думкою погоджується відомий дієтолог з Нью-Мексико Шеллі Раель.

"Коричневий рис часто вважається кориснішим за білий, оскільки він зберігає більше поживних речовин і клітковини та має нижчу глікемічну реакцію, що допомагає підтримувати рівень цукру в крові більш стабільним", - каже вона.

Коричневий рис також є гарним джерелом вітамінів і мінералів: він має кальцій, магній, залізо і деякі вітаміни групи В. Інші сорти рису також мають поживну цінність та унікальні переваги для здоров'я. Наприклад, чорний рис є чудовим джерелом білка і багатий на поживні речовини, які сприяють здоровому травленню. А червоний рис є хорошим джерелом антиоксидантів, які допомагають імунітету людини впоратися з хворобами.

Чи корисний рис для схуднення?

Вже згадувалося, що рис є гарним "паливом" для організму, на якому можна протриматися довго. Він здатний розпухати в шлунку втричі від свого початкового об'єму. За рахунок цього людина буде не голодною, навіть якщо з'їсть рису зовсім мало, стверджують дієтологи. Це перевага та гарна стратегія, якщо організм починає дотримуватися дієти. 

Міністерство сільського господарства США, визначає, що на одну порцію (1 склянка) білого рису припадає близько 200 калорій. Тому, його слід додавати до раціону обачно. Це продукт може допомогти схуднути, а може й нашкодити вашій вазі, якщо вживати його непомірно. Дієтологи радять класти собі рису приблизно чверть від розміру тарілки. Також лікарі рекомендують не обмежуватися під час дієти лише одним сортом рису. 

"Краще чергувати вживання коричного та білого рису. Особливо якщо ви споживаєте рис кілька разів на тиждень", - резюмувала Шеллі Раель.