Гендерні стереотипи та незадоволення зовнішністю: як мультфільми впливають на дітей

Сучасні мультфільми роблять дітей схильними до потенційно небезпечних стереотипів. Зокрема, їх носіями є діснеївські принцеси. Як вони впливають?

Надзвичайно популярним сучасним мульфільтфільмом серед дітей є "Холодне серце". Його головна героїня Ельза носить блакитну сукню та довге волосся. Крім цього, вона співає пісні про те, як добре бути вільною.

Проте психологів непокоїть, що образи діснеївських принцес роблять дошкільнят схильними до потенційно небезпечних стереотипів. Хоч Ельза й співає про те, як вона любить себе з усіма своїми недоліками, але дівчатка зачаровані її стрункою фігурою та м'яким голосом.

На хлопчиків перегляд мультфільму не здійснює такого впливу. Він в них не формує такого критичного ставлення до своєї зовнішності та вчить бути люб'язними з іншими людьми.

Більшість батьків вважає, що діснеївські мультфільми безпечні для дітей. Це так, але мама й тато повинні розуміти, як впливає зміст цих мультфільмів на дитину в майбутньому.

Яке провели дослідження

Американські психологи провели дослідження, у якому взяли участь 198 дітей дошкільного віку. Психологи спостерігали, наскільки діти були захоплені персонажами-принцесами з діснеївських мультфільмів.

Тоді їм усім запропонували виконати одне завдання, а саме впорядкувати свої улюблені іграшки за категоріями "дівчатка", "хлопчики" та іграшки нейтральної статі. Таким чином дослідники визначали гендерні стереотипи в поведінці дітей. Разом з малюками опитувалися батьки та вчителі.

Результати дослідження

Виявилося, що 96% дівчаток і 87% хлопчиків, які брали участь у дослідженні, серед своїх улюблених персонажів називали діснеївських принцес. 61% дівчаток мали іграшки принцес і гралися з ними як мінімум раз на тиждень.

Як серед дівчаток, так і серед хлопчиків була виявлена закономірність: чим сильніше вони захоплювалися діснеївськими принцесами, тим сильніше в їх поведінці були виражені жіночі гендерні стереотипи.

У хлопчиків вони були виражені менш чітко: вони не відчували незадоволення своєю зовнішністю, були схильні ділитися з тими, хто їх оточує.

Дівчатка більше турбувалися про свою зовнішність. Діснеївські принцеси стають для дівчаток першим недосяжним ідеалом, до якого вони прагнуть і з яким себе порівнюють. Подібна поведінка в різних формах проявляється в старшому віці.

Важливо Як розвивати мовлення дитини з народження: практичні поради

Проте це не означає, що батькам потрібно повністю заборонити своїм дітям дивитися діснеївські мультфільми. Просто сприяйте тому, щоб коло інтересів дитини було якомога ширшим. Коли дитина дивиться мультфільми, розмовляйте з нею про побачене. Так ви вбережете її від небажаних наслідків.

24канал