Цукор чи солодкі добавки: експерти розповіли, де менше калорій і що корисніше вживати

Дієтологи вважають, що стевія не завдає сильної шкоди, на відміну від інших цукрозамінників, але вживати її теж радять обережно.

Усе більше людей використовують різні солодкі добавки замість цукру. Бо в них нібито менше калорій і вони не впливають на рівень цукру у крові. Однак дієтологи до цукрозамінників ставляться з насторогою і радять вживати їх в обмежених дозах.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.

Людям з виявленим діабетом потрібно постійно контролювати свій раціон, однак уникати солодощів важко, тому починають віддавати перевагу цукрозамінникам. Як-от Андрій. Він вважає, що цукрозамінники не впливають на рівень цукру в крові, тому він їх постійно вживає. 

"Я, як мікробіолог, знаю, що це не  надто корисна звичка. Знаєте, сила є, воля є, а сили волі немає", — сказав він.

Через низьку калорійність, ці добавки стають популярними і серед прибічників здорового харчування. У кав'ярнях, до прикладу, замість цукру часто пропонують сироп топінамбура.

"Ми помітили, що набагато частіше люди вибирають сироп топінамбура або взагалі відмовляються від цукру, аніж просто кладуть чи хоча б у меншій кількості", — каже співвласниця однієї з кав'ярень Катерина Євсікова. Чи відрізняються цукрозамінники на смак, вирішила перевірити кореспондентка ТСН. Лише кілька перехожих змогли відрізнити каву із цукрозамінником — вона виявилася занадто солодкою. 

Технологиня з підприємства з виготовлення цукрозамінників Наталія Кондратюк розповіла про один із них — стевію. Речовина ця вуглеводного походження, в організмі не засвоюється, і калорій не дає. До того ж, смачна. Нині зі стевії виготовляють не лише цукрозамінники, а й сиропи, кекси та напої.

"Не мають протипоказань в жодному випадку. І можна їх споживати і під час дієтотерапії, і під час спортивного харчування. І за переходу на інші види дієтичного харчування. Ну, і звичайне харчування для зниження ризику діабету 2-го типу, ожиріння і надмірної ваги", — пояснила технологиня. 

Однак дієтологи до будь-яких цукрозамінників ставляться насторожено. Більшість із них, кажуть, негативно впливають на функцію печінки або підвищують рівень глюкози. Стевія не завдає такої шкоди, але вживати її теж радять обережно.

"Вона — (стевія. — Ред.) показана більше людям, у яких є питання з вуглеводним обміном, наприклад, такий діагноз, як інсулінорезистентність або цукровий діабет 2-го типу. Справа в тому, що здоровій людині не рекомендується стевія, оскільки вона знижує рівень глюкози в крові, що не особливо добре здоровим людям. Таким чином вони ще більше будуть провокувати тягу до солодкого, якщо вона є", — сказала лікарка-дієтологиня Каріна Дейнеко. 

Дієтологиня радить: від цукру та його замінників краще відмовитися повністю. А якщо вже без солодкого не обійтися, вибір краще зупинити на натуральних продуктах — фруктах, ягодах чи медові.