Чи можна стати залежним від здорової їжі?

Нервова орторексія - захворювання, яке виникає через надмірну заклопотаність своїм раціоном.

Чи можна стати залежним від здорової їжі?
Інтернет рясніє статтями на тему здорового харчування, всіляких дієт і правильного способу життя, однак деякі люди сприймають це надто серйозно. Вони настільки сильно фокусуються на своєму раціоні, що не можуть думати ні про що інше.

Психічний розлад - нервова орторексія, як правило, починається зі звичайного інтересу до правил здорового харчування, а закінчується тим, що людина як одержима контролює час прийому їжі і якість продуктів, не кажучи вже про те, щоб з'їсти щось смачне, але не корисне. Національна асоціація харчових розладів ставить орторексію в один ряд з анорексією і булімією. Відмінність полягає лише в тому, що хворі не контролюють кількість страв, а їх вміст і якість інгредієнтів. Причому це не просто бажання харчуватися здоровою їжею, а справжня одержимість, якій хворий підпорядковує все своє життя.

«Пропаганда здорового харчування має і свою зворотну сторону, - каже Сондра Кронберг з Національної асоціації харчових розладів. - Бажання харчуватися тільки екологічно чистою натуральною їжею деяких людей призводить до залежності і психічного розладу. Я теж намагаюся харчуватися правильно, однак знаю, що не вмру від шматочка білого хліба або порції пасти».

Лікують орторексію в основному за допомогою психотерапії. Ефективним способом також є спільне відвідування ресторанів з пацієнтом.

«Тільки дивлячись на те, як людина починає трястися, якщо пропонуєш йому з'їсти щось заборонене, приходиш до усвідомлення серйозності цієї проблеми», - говорить Кронберг.

Психологи стверджують, що, як і у випадку з нервовою анорексією, лікуванням орторексії повинен займатися фахівець, оскільки доводи родичів і друзів зазвичай ніякого впливу на пацієнта не надають.