Як говорити з дитиною про шкоду алкоголю

Батьки можуть сильно впливати на те, чи будуть їхні діти вживати алкоголь. Чим раніше ви поговорите з дитиною про шкоду алкоголю, тим краще. За статистикою, діти, яким батьки розповідали про це, вдвічі рідше вживали алкоголь у підлітковому віці.

Нещодавно було проведено дослідження серед старшокласників. Воно показало, що в останні роки вживання алкоголю серед школярів скорочується: понад 60% опитаних дітей заявили, що взагалі не вживають алкоголь. Однак є і погана новина: деякі підлітки сказали, що замість алкоголю вживають марихуану.

У статті ми розглянемо, як батьки можуть говорити з дітьми про шкоду алкоголю. Але зазначені тут поради можна використовувати і для того, щоб поговорити з дітьми про шкоду марихуани та інших наркотиків, пише Nashamama.

Не чекайте, поки дитина досягне підліткового віку, щоб поговорити на цю тему. Ймовірно, ви ще не раз схочете повернутися до цієї теми, коли дитина трохи підросте і в її житті з'являться нові спокуси.

1. Говоріть з дитиною про шкоду алкоголю якомога раніше, при першій слушній нагоді

Коли з новин ви дізнаєтеся про нещасний випадок, який стався через зловживання алкоголем, поговоріть про це з дитиною (навіть якщо їй всього 7 років). Скажіть їй: «Це так сумно. Ось чому дітям і підліткам не можна вживати алкоголь: дитячий організм ще не може з ним впоратися».

2. Відповідайте на питання дитини

Дитина може відповісти вам: «Але чому дорослим можна вживати алкоголь? З ними теж відбуваються нещасні випадки і аварії».

Скажіть їй: «Ти маєш рацію, любий. Ніхто не повинен сідати за кермо, коли вип'є. Алкоголь впливає на мозок і у дітей, і у дорослих. Тому людина не може думати ясно. Але для дорослих, які вживають алкоголь помірно, ці зміни тимчасові. Коли діти пробують алкоголь до того, як їх мозок сформується, він уповільнює розвиток мозку. Тому наслідки дії алкоголю проявляються довго. Крім того, так виникає ризик, що в дорослому віці у таких дітей виникне алкогольна залежність. Тому так важливо не вживати алкоголь, поки не подорослішаєш».

3. Встановлюйте чіткі очікування

Для 7 років: «Коли можна пити алкогольні напої? Правильно - тільки в дорослому віці».

Для 11 років: «Я повинна піклуватися про твоє здоров'я. Я знаю, що деякі твої однолітки пробують алкоголь. Ймовірно, тобі це теж цікаво. Ти завжди можеш розповісти мені все або запитати у мене все, що тебе цікавить. Разом ми зможемо придумати, що відповісти твоїм друзям. Але я не хочу, щоб ти пробував алкоголь. Це принесе тобі багато шкоди».

Для 15 років: «Коли ти станеш дорослим, ти сам зможеш вирішувати, пити тобі алкогольні напої чи ні. Але зараз я повинна подбати про тебе. Вживання алкоголю є порушенням закону. Крім того, це небезпечно для тебе. Я хочу, щоб ти дбав про свою безпеку, і щоб у тебе було краще життя зараз і в майбутньому».

Для будь-якого віку: «Палити марихуану не можна. Твій мозок все ще розвивається, і будь-яка психоактивна речовина впливає на нього. Коли ти станеш дорослим, ти сам зробиш свій вибір. Але я очікую від тебе, що ти не будеш курити її, поки не досягнеш повнолітнього віку».

4. Озвучуйте дитині факти ще до того, як вони знадобляться

Підліток може сказати вам: «Багато моїх однолітків вже пробували алкоголь. Чому я повинен чекати, поки я виросту?» У відповідь наведіть йому такі аргументи:

- оскільки твій мозок все ще розвивається, вживання алкоголю змінює його роботу. Іншими словами, алкоголь робить тебе менш розумним і менш щасливим - на все життя;
- тому що у дітей, які пробують алкоголь до 15 років, імовірність розвитку алкогольної залежності в 4 рази вища, ніж у тих, хто вперше спробував його після 20 років;
- тому що бути підлітком важко. Щоб зробити правильний вибір, потрібно як слід подумати. Під впливом алкоголю підлітки не можуть добре думати і можуть робити вчинки, про які згодом пошкодують;
- тому що це може погано позначитися на твоїй фізичній формі (цей аргумент може бути особливо переконливим для дітей, які займаються спортом або стежать за своєю вагою);
- тому що це незаконно.

5. Залишайтеся відкритими для спілкування

Діти часто перевіряють, чи не занадто бурхливо реагують батьки, перш ніж розповідати їм про свої найбільші проблеми. Тому, коли дитина розповідає вам, як її однокласники пробували алкоголь, не поспішайте говорити: «Це жахливо!» Наберіться терпіння і розпитайте дитину. Не засуджуйте її, але підведіть до думки про шкоду алкоголю. Ставте навідні запитання: «Що в цей час робили інші діти?», «Чи хотів ти теж спробувати? Чому?», «Чим все закінчилося?» тощо.

6. Навчайте дитину, а не намагайтеся контролювати

Ви не зможете контролювати дитину, коли вона знаходиться поза вашим полем зору. Але ви можете прищепити їй правильні цінності і здоровий глузд. Подавайте дитині хороший приклад і розмовляйте з нею. Ставте дитині питання, щоб змусити її задуматися про те, що для неї важливо і ким вона хоче бути. Уважно слухайте, що вам розповідає дитина. Так ви зможете багато чого зрозуміти про дитину:

- як ти думаєш, чому дітям і підліткам заборонено вживати алкоголь?
- що б ти зробив, якби ви з компанією каталися на машині, а водій перед цим випив?
- що, якби це був не твій друг, а дорослий (наприклад, його батько)?
- чи знаєш ти дорослих, які багато п'ють? Що ти про це думаєш?
- здавалося тобі коли-небудь, що ми з татом дуже багато п'ємо? Якщо так, що ти відчував при цьому?
- чи знаєш ти когось зі своїх однолітків, які пробували алкоголь? Чи вважаєш ти це проблемою?
- як ти думаєш, чому підлітки пробують алкоголь?
- як ти думаєш, у якому віці діти готові до того, щоб спробувати алкоголь?
- як твої однолітки проводять вечірки? Ти бував на таких вечірках?
- тобі коли-небудь пропонували випити? Що ти відповів? Чому?
- як би ти вчинив, якби тобі запропонували випити, і ти б не хотів виглядати нерозумно?
- уяви, що ти на вечірці і трохи нервуєш. Що може тебе заспокоїти, крім випивки?
- що б ти зробив, якби на вечірці комусь стало погано від випитого?
- чи хвилюєшся ти про те, що можеш звикнути до алкоголю? Чому?

7. Розповідайте дитині про різні ситуації, у які вона може потрапити

Дитині доведеться приймати рішення. Розкажіть дитині, як поводитися в таких ситуаціях - наприклад, коли їй пропонують випити:

- ні, дякую, я за кермом;
- ні, дякую, сьогодні ввечері мені потрібно бути в ясному розумі;
- ні, дякую, я не п'ю;
- ні, дякую, заняття спортом дуже важливі для мене;
- ні, дякую, у мене алергія на алкоголь;
- ні, дякую, я буду пити колу;
- ні, дякую, я приймаю ліки, які не можна змішувати з алкоголем;
- ні, дякую, батьки мене вб'ють, якщо дізнаються, що я пив. А вони завжди дізнаються.

8. Придумайте з дитиною стратегії поведінки в різних ситуаціях

Без алкоголю не обходиться більшість вечірок підлітків. Застілля у дорослих теж часто проходять із розпиванням алкогольних напоїв. Поговоріть з дитиною про те, як вона може ходити на вечірки і не пити.

Наприклад:

- дитина може спілкуватися з іншими підлітками, які не вживають алкоголь, а у вільний час займаються своїми хобі;
- дитина може попросити батьків рідше вживати алкоголь вдома або взагалі відмовитися від нього;
- дитина може попросити друга, який теж не вживає алкоголь, піти з нею на вечірку для взаємної підтримки;
придумайте з дитиною план на випадок, якщо на вечірці усі будуть пити алкогольні напої.

Наприклад, дитина може заздалегідь попередити організатора вечірки, що їй потрібно буде раніше піти.

9. Переконайтеся, що у дитини є інші способи проводити вільний час

Підлітки постійно випробовують себе в нових ситуаціях. Їм потрібен азарт і ризик. Тому заохочуйте дитину безпечно задовольняти свої потреби. Наприклад, вона може кататися на скейтборді, займатися скелелазінням або записатися на курси акторської майстерності

10. Навчіть дитину говорити «ні».

Коли батьки вимагають від дитини повного підпорядкування, згодом вона не вміє відмовляти. Коли дитина намагається заперечувати вам, вислухайте її аргументи і постарайтеся знайти рішення, яке влаштує вас обох. Так ви зможете виховати дитину, яка прагне до співпраці і дотримується своїх моральних цінностей. Якщо ви хочете, щоб дитина в усьому слухалась вас, пам'ятайте, що ваші рішення теж не завжди бувають правильними. Краще буде прищепити їй моральні цінності - і тоді вона буде чинити правильно, незалежно від того, що їй говорять.

11. Коли дитина вже спробувала алкоголь, поговоріть з нею про це

Подобається вам це чи ні, але більшість дітей пробує алкоголь до 18 років. Ваше завдання - якомога на довше відтягнути цей момент. Підтримуйте гарне спілкування з дитиною - так ви дізнаєтеся, коли вона вперше спробує алкоголь, і зможете допомогти їй. Поговоріть з дитиною про безпеку в таких ситуаціях: «Напевно, тобі цікаво, як діє алкоголь, і ти хотів би спробувати. Але ти заздалегідь не можеш знати, як відреагує твій організм. Що ти можеш зробити для того, щоб забезпечити собі безпеку? Чи буде поруч з тобою друг, на якого ти можеш розраховувати? Як ти доберешся додому?»

12. Придумайте план, як ви можете допомогти вашому підлітку

Придумайте з підлітком певне слово або просто смайлик, який буде означати: «Приїжджай і забери мене». Коли ви отримаєте таке повідомлення від дитини, ви повинні забрати її з вечірки. Якщо ви придумаєте таке слово, це дозволить підлітку сказати своїм друзям, що суворі батьки змушують її повернутися додому за сімейними обставинами. Найчастіше друзі навіть не будуть нічого питати, але навіть якщо вони запитають: «Що трапилося?», підліток може відповісти: «Ви ж знаєте мою маму. У неї завжди щось термінове».

Не допускайте, щоб ваше зволікання призводило до поганих наслідків. Скажіть підлітку: «Не соромся дзвонити мені, якщо у тебе чи у твоїх друзів виникнуть проблеми. Не бійся покарання, телефонуй - я завжди допоможу».

13. Покажіть дитині приклад здорового способу життя

Дослідження показали, що діти найчастіше вживають алкоголь під впливом поганого прикладу батьків. Тому, якщо ви багато п'єте, дитина з великою ймовірністю також почне вживати алкоголь з раннього віку.

Покажіть дитині приклад здорового ставлення до алкоголю. Не менш важливо навчити дитину справлятися зі своїми емоціями.

14. Розвивайте у дитини емоційний інтелект

Навчіть дитину розпізнавати свої емоції і справлятися з ними. Допоможіть їй знайти позитивні способи долати стрес. Підлітки в таких випадках часто вдаються до алкоголю, особливо якщо у них немає більш здорових способів справлятися зі своїми почуттями.

15. Завжди зберігайте емоційний зв'язок зі своєю дитиною

Залишайтеся на зв'язку з нею в будь-якому віці. Від цього залежить, чи зможете ви впливати на неї.