Комплекція людини залежить від її образу тіла в підлітковому віці

Неправильне сприйняття свого тіла, як правило, є ознакою розладів харчової поведінки, таких як анорексія або булімія. Нове дослідження, проведене в Університеті Флориди, показало: підлітки, яким здається, що у них є надлишкова вага, часто страждають від ожиріння в майбутньому. Так, психологічні фактори відіграють важливу роль в розвитку ожиріння.

Комплекція людини залежить від  її образу тіла в підлітковому віці
У попередньому дослідженні вчені з'ясували, що дискримінація на основі ваги підвищує ризик розвитку ожиріння. У новому дослідженні фахівці вивчали, чи може неправильна оцінка свого тіла в підлітковому віці мати такий же ефект. Вчені проаналізували дані 6523 підлітків у віці 16 років, а потім вони зустрілися з учасниками знову, коли тим виповнилося 28 років. Дослідники оцінили зріст, вагу і образ тіла добровольців.

У віці 16 років учасникам запропонували оцінити свою вагу за шкалою від одного (дуже низька маса тіла) до п'яти (надлишкова маса тіла). Дослідники шукали тих підлітків, які вважали, ніби у них є надлишкова вага, хоча, насправді, маса їх тіла була нормальною. У таких підлітків ризик ожиріння в дорослому віці опинився на 40% вище, ніж у тих, хто оцінював свою вагу правильно. Помилкова думка також в цілому збільшувала число набраних кілограмів.

Вчені припускають: підлітки з неправильним чином тіла схильні контролювати вагу з допомогою таблеток для схуднення або блювоти. Такі способи, як відомо, призводять до набору ваги. Крім того, порушення образу тіла, ймовірно, пов'язано з погано розвиненими навичками саморегуляції. До того ж, ці підлітки можуть стикатися з знущаннями однолітків, які теж підвищують ризик розвитку ожиріння.

Зв'язок виявився помітнішим серед хлопчиків. У хлопчиків, які сприймали своє тіло неправильно в підлітковому віці, ризик ожиріння був підвищений на 89% у порівнянні з тими, хто оцінював себе вірно. Можливо, дівчатка більше стежать за своєю вагою. Медики також можуть помічати надмірну вагу у дівчаток раніше, ніж у хлопчиків.