Кілька ознак, які вкажуть на те, що ви маєте справу з соціопатом

Соціопата можна визначити поруч з собою за деякими ознаками.

Ми часто згадуємо про чарівних героїв книг і фільмів, які страждають на антисоціальний розлад особистості, проте за реальних умов соціопатія — серйозна проблема, яка вимагає особливої уваги.

Соціопат — це людина, що страждає на антисоціальний розлад особистості (АРО), який найчастіше виражається у зневажливому ставленні до суспільних норм моралі, прав інших людей і їх почуттів. Розберемося у питанні більш детально.

За версією Американської асоціації психіатрів, до АРО схильні троє зі ста людей — найчастіше соціопати виростають у неповних неблагополучних сім'ях. Основною причиною появи АРО є стрес, пережитий у ранньому дитинстві, який може бути викликаний фізичним або сексуальним насильством над дитиною, а також бути наслідком нестабільної психіки батьків. При цьому соціопатія (на відміну від психопатії) — проблема, яка може бути усунена не лише за допомогою грамотної психотерапії, а й самостійно. Дослідження 2014 року підтверджують, що близько третини людей, які страждають на АРО, відмовилися від своєї антисоціальної поведінки, перебуваючи у тривалих і гармонійних відносинах з партнером.

Розглянувши загальні характеристики розладу, вивчимо основні ознаки, які видають соціопата.

Він привабливий

Наявність харизми і поверхневої чарівності — одна з ознак соціопата. У сприйнятті жінки чоловік-соціопат є практично ідеальним: привабливий, сексуальний, завжди говорить те, що вона хоче почути. Але при цьому такий чоловік знає усі її больові точки, і за нагоди намагається використати це — зачепити, образити, принизити, а потім знову повернутися до образу ідеального партнера, змушуючи жертву потрапити у пастку.

Він може бути непередбачуваним

Соціопат полюбляє порушувати правила, виходити за межі загальноприйнятої моралі, і це також може свідчити на користь його харизматичності і викликати у когось захоплення. До того ж соціопатам властивий особливий стиль спілкування, його також можна назвати непередбачуваним — люди з подібним розладом особистості діють, не озираючись на почуття, емоції і реакції оточуючих, ігноруючи зовнішні обставини і ризики.

Він не відчуває докорів сумління або жалю

Соціопати геть позбавлені емпатії, чужі почуття і емоції є для них чужими, незрозумілими, тому волати до їх совісті марно. Вони не відчувають провини або каяття. І цей факт багато у чому допомагає їм йти напролом до своєї мети і домагатися успіху на обраному терені.

Він перебільшує свої переваги і бреше

Безумовно, не кожна людина, яка полюбляє прибрехати і поділитися з оточуючими своїми талантами та досягненнями, невпинно перебільшуючи і перше, і друге, є соціопатом. Але людей з АРО дійсно відрізняє любов до брехні, іноді навіть безпідставної, бажання прикрасити, перебільшити якісь деталі розповіді і свої вчинки. Більше того, соціопати можуть бути дуже переконливими у своїх розповідях про себе, що додає їм чарівності у очах оточуючих.

Він дійсно розумний

Соціопат добре розбирається у людях, бачить їх слабкі сторони і вправно використовує це знання за необхідності. Будь-який соціопат — це перш за все талановитий маніпулятор, який знає, як змусити більш "слабку" людину робити те, що хочеться йому. Іншими словами, соціопати використовують інших людей у своїх корисливих цілях, і їм це відмінно вдається.

Він відчуває проблеми у відносинах

У соціопата можуть бути і родина, і друзі, але, зазвичай, мирно співіснувати він не може ані у тих, ані у інших відносинах. Перманентні сварки з партнером, дітьми, друзями — це те, що характеризує особисте життя психопата. І завжди у проблемі оточуючі — дружина, яка не розуміє, друг, який не йде назустріч, родичі, діти і так далі. Соціопату складно підтримувати тривалі емоційні зв'язки, особливо з тими, хто не відповідає його уявленням про життя і намагається суперечити йому, відстоювати свої права.

Він може бути грубим і агресивним

Агресія — ще одна ознака соціопатії. Інколи усі ми можемо втрачати над собою контроль, бути занадто емоційними, піддаватися почуттям. Але соціопати інші: їх агресивність і грубість має непередбачуваний характер — вони можуть раптово звинуватити вас у чомусь, накричати, емоційно зламати, а через деякий час знову повернутися до образу чарівної і люб'язної людини.

Будь-хто може збрехати, зробити непередбачуваний вчинок, сказати грубощі близькій людині або образити її — окремо це не робить людину соціопатом. Важливо пам'ятати, що соціопат — це, зазвичай, сукупність ознак, що характеризує особистість людини з АРО. Якщо у вашому найближчому оточенні з'явився подібний індивід, важливо дотримуватися кількох правил у спілкуванні з ним, щоб уберегти свою нервову систему і психічне здоров'я:

  • намагайтеся його ні у чому не звинувачувати, тому що це гарантовано призведе до скандалу, з якого вийти переможцем вам не вдасться — довести щось соціопату неможливо;
  • оскільки ваші емоції і почуття соціопату глибоко байдужі, волати до розуміння і співчуття цієї людини марно. Так само як і натякати на наявність у нього сумління;
  • загрози і ультиматуми у боротьбі за "місце під сонцем" з соціопатом теж не принесуть успіху, тому що маніпулювати він вміє (і робить це професійно).

Єдиного розв'язання проблеми у даному разі немає — ви можете сподіватися на успішну соціалізацію соціопата у відносинах з вами (дружніх або романтичних), але немає гарантій, що проблема буде вирішена, зате ваша нервова система може постраждати. Кращим рішенням стане повна відмова від відносин з такою людиною — якщо ви помітили у вашого знайомого ознаки соціопатії на ранніх етапах комунікації, прийміть вольове рішення і обмежте спілкування.