Як відучити дитину від брехні

Іноді батьки стикаються з тим, що їх дитина говорить неправду. Вони поспішають назвати це брехнею. Що є причиною такої поведінки дитини і коли дійсно можна говорити про дитячу брехню як явище?

Як відучити дитину від брехні
Брехня - це форма словесної поведінки, коли людина дає неправдиві відомості щодо подій, себе чи інших людей. Це може бути одиничним випадком або систематичним явищем у поведінці, як дорослого, так і дитини.

Брехня виступає якоюсь захисною реакцією для людини. Тому, перш ніж засуджувати, лаяти, потрібно зрозуміти причини такої поведінки і відкоригувати умови, які їй сприяють.

Як поводитися, якщо дитина потопає в світі фантазії?

Насамперед потрібно зрозуміти, що уява - це нормальний, важливий для кожної людини психічний процес, заборонити який не можна. Але його можна приборкати - навчитися ним керувати з користю. Безконтрольна гра фантазії має місце, коли дитина залишається один на один зі своїми переживаннями. З цього випливає просте правило: «Приділяйте достатньо уваги своєму малюкові, і фантазіям-терапевтам не буде місця в його житті». Слідкуйте за переживаннями дитини, допомагайте йому справитися з його «життєвими труднощами». Адже для нас зламана машинка (не те плаття; гірша, ніж у Каті, лялька) може і не трагедія, а для дитини - сильне переживання.

Коли ж дитина вдається до брехні в ім'я порятунку себе, щоб уникнути кари, варто переглянути систему покарань і заохочень. Десь ви упустили, перегнули палицю або подали неправильний приклад.

Брехня як риса характеру виникає не моментально, на це потрібен час. Зазвичай це приклад батьків або усталена форма поведінки дитини, на яку дорослі не звертають уваги тривалий період часу. А зіткнувшись з її негативом особисто, обурюються, здивування, які змінюються розчаруванням і гнівом.

Але злитися вже пізно. Потрібно коректувати поведінку дитини. У цьому випадку допоможуть:

- Бесіди з дитиною, пояснення, повчальні казки, навіювання.
- Спільне проведення часу для поліпшення довірчих відносин з дитиною.
- Особистий приклад щирості і чесності.
- Робота психолога з дитиною.
- У домашніх умовах - корекційні вправи з використанням арт-терапії.