Кулінарна обробка підвищує калорійність жирної їжі

Процес теплової обробки збільшує калорійність жирної їжі, з'ясували вчені Гарвардського університету. Результати їх дослідження опубліковані в журналі American Journal of Physical Anthropology.

Кулінарна обробка підвищує калорійність жирної їжі
Здатність отримувати більше енергії з меншого обсягу їжі, піддаючи її кулінарній обробці, дало нашим предкам еволюційну перевагу перед іншими приматами. Експериментально доведено, що приготування продуктів, багатих білками і вуглеводами, підвищує їх енерговіддачу. Але щодо жирної їжі, яка і так більш ніж удвічі калорійніша білкової і вуглеводної, таких досліджень досі не було.

Емілі Групман (Emily Groopman) і її колеги провели експеримент на 20 лабораторних мишах, частину з яких протягом декількох тижнів годували сирим арахісом, а частину - смаженим. Арахіс - продукт, 50% якого складають жири. У результаті було доведено, що горіхи, піддані тепловій обробці, більш калорійні, ніж сирі - миші, що одержували невеликий обсяг смаженого арахісу, набирали вагу так само, як і миші, які з'дали значно більший обсяг сирого.

Результати дослідження, вважає Групман, демонструють роль готування до виживання людини як виду - на зорі цивілізації, в умовах дефіциту живлення, можливість отримати багато енергії з зовсім невеликого шматка їжі вирішувала все. Крім того, з'явилася можливість по-новому поглянути на роль кулінарної обробки їжі в майбутньому. «Готування - це процес, що допомагає нам підвищити калорійність їжі, тобто калорії ніби з'являються нізвідки, - зазначила Групман. - Зараз ми стикаємося з парадоксом переїдання та недоїдання. Але змінюючи способи і тривалість теплової обробки їжі, ми теоретично можемо впливати на ступінь її калорійності, підлаштовуючи її під енергетичні потреби в кожному конкретному випадку. Я думаю, що це дійсно надихає на напрям для майбутніх досліджень».

Кулінарна обробка продуктів може не тільки збільшити калорійність їжі, але і зробити її шкідливою для здоров'я.