Початковий стоматит на язиці

Запалення слизової оболонки рота з появою різноманітних ранок та виразок називається стоматит. Поява такого захворювання не залежить від віку, хоч деякі помилково вважають, що це дитяча хвороба.

Локалізація уражень досить різноманітна – зовнішня та внутрішня сторона губ, щоки та язик, піднебіння, ясна, в рідких випадках вражається горло. Цей тип захворювання відноситься до стоматологічних, а саме ураження слизової язика стоматитом носить назву – глосит.

Початковий стоматит на язиці характеризується такими симптомами:

 1. Зміна кольору язика.

 2. Поява характерного нальоту від сірого до білого кольору.

 3. Поява різного розміру виразок та бульбашок.

 4. Набряк язика.

 5. Неприємний запах з рота.

 6. Підвищене слиновиділення.

 7. Біль та дискомфорт.

 8. Загальна слабкість.

Стоматит на початковій стадії розвитку називається катаральний. Для нього характерні: набряк, почервоніння, збільшення слиновиділення, печіння. Поява виразок характеризується погіршенням загального стану, можливе підвищення температури. Найтяжчий стан при стоматиті – афтозний, при якому виразок досить велика кількість і вони об’єднуються в «острівці».

До причин появи стоматиту можна віднести різноманітні фактори:

 • Потрапляння інфекцій або бактерій в порожнину рота (при таких хворобах, як пародонтит, карієс, гінгівіт і т.д.).

 • Фактор постійного травмування язика при наявності вставних імплантів або інших ортодонтичних конструкцій.

 • Травми язика при пошкодженнях та сколах зуба.

 • Наявність грибкової інфекції.

 • Ослаблення імунітету в результаті захворювань (грип, ГРВІ та ін.).

 • Наявність шкідливих звичок, які приводять до уражень слизової оболонки (алкоголізм, куріння).

 • Інфекційні або вірусні захворювання шлунку та травної системи.

 • Алергічні реакції.

 • Наявність вірусу герпесу.

 • Спадковий фактор.

 • Прийом ліків (антибіотики, хіміотерапія та ін.).

Як довго заразний стоматит?

Стоматит може розвиватись у дітей та дорослих з різних причин. В деяких випадках він може бути заразним при недотриманні профілактики. Належна гігієна порожнини рота має найбільше значення серед профілактичних заходів.

 

Джерело: https://kes.com.ua/

Залежно від етіології захворювання розрізняють такі види стоматиту:

 1. Вірусний. Виникають при впливі вірусу герпеса, вітряної віспи, грипу, корі, ентеровірусу, цитомегаловірусу.

 2. Грибковий. Виникає в результаті кандидозу, мукор мікозу, бластомікозу і т.д.

 3. Бактеріальний. Під впливом стрептококових бактерій, гонореї, туберкульозу, сифілісу та ін..

 4. Травматичний. Може виникати на травмованому місці після механічних або хімічних уражень.

 5. Променевий. Є результатом променевої хвороби, може розвиватись після хіміотерапії.

 6. Алергічний. Може виникати в результаті алергічних реакцій на ліки, стоматологічні матеріали, гігієнічні засоби або протези.

До заразних типів стоматиту відносяться: бактеріальні, вірусні та грибкові. Основний спосіб зараження стоматитом від іншого хворого – повітряно-крапельний. Можлива передача збудника інфекції при контакті з хворою людиною.

Залежно від типу збудника стоматиту небезпечний період, в який хворий може бути заразний, становить 5-10 днів. При цьому до повного зникнення симптомів залишається невеликий ризик зараження. Головним моментом можна назвати інкубаційний період, в який збудник досить активно розвивається і хворий може бути заразним, але чіткої симптоматики не просліджується. Прихована стадія розвитку хвороби в різних типах стоматиту становить від 5 днів до 2 тижнів.

Який стоматит не заразний?

Окрім заразних стоматитів, існують декілька видів, які не передаються іншим, оскільки збудник в них не віруси або бактерії. До неінфекційних стоматитів відносяться:

 • Афтозний тип — скоріше як форма прояву деяких типів стоматиту. Афти – це виразки круглої форми, які мають жовтий або білий наліт. З’являються виразки на слизовій оболонці рота. Поява таких уражень може бути результатом механічних травм, опіків. Важливо знати, що поява афт може бути характерна не тільки для незаразних типів стоматиту, а й для заразних. Ранки можуть з’являтися в процесі лікування заразного захворювання, а також навпаки, в виразку може потрапити інфекція і спровокувати розвиток заразного стоматиту.

 • Алергічний. Може виникати в результаті алергічної реакції на стоматологічні процедури, ортодонтичні імпланти та інші конструкції, прийом ліків.

 • Травматичний. Виникає в результаті механічних пошкоджень слизової оболонки, при хіміотерапії або променевій хворобі.

Для того, щоб діагностувати і правильно лікувати конкретний тип стоматиту, необхідно зробити деякі клінічні аналізи:

 1. Вірусні та бактеріальні посіви.

 2. Цитологічні обстеження.

 3. Гістологія біоптату.

 4. ПЛР-діагностика.

 5. Внутрішньошкірні проби з використанням дріжджового алергену;

 6. Аналіз крові.

Джерело: https://kes.com.ua/

В деяких випадках методи обстеження можуть відрізнятися. Це зумовлено типом хвороби. Лікування лікар підбирає залежно від збудника захворювання. Основні задачи терапії – усунення причини хвороби в ротовій порожнині, позбавлення від дискомфорту і іншої симптоматики, укріплення імунітету, профілактичні заходи рецидиву.

Чи передається стоматит?

Вірусний, бактеріальний або грибковий тип стоматитів – це заразні різновиди, які передаються повітряно-крапельним або контактним шляхом. Для грибкового типу захворювання найбільш поширеним шляхом зараження являється передача через побутові або гігієнічні предмети.

У дітей частіше за все зустрічається вірусний стоматит. Передається вірус через іграшки, столові прилади, фрукти, немиті руки, побутові предмети та ін. У немовлят найпоширенішим являється дріжджовий стоматит, який може розвиватися від брудних іграшок, погано оброблених сосок. Тому важливо дотримуватися правил гігієни і слідкувати за маленькими дітьми.

У разі появи стоматита звертайтеся до лікаря, він підбере правильне лікування у вашому випадку.