Негативні наслідки від вживання молочних продуктів: міфи та реальні твердження

Тренд на відмову від молока та молочних продуктів поступово набирає обертів.

Хтось спочатку починає вживати нежирну молочну продукцію, а хтось переходить на соєве та мигдальне молоко, стверджуючи, що воно набагато корисніше. Розберемо, коли все ж таки вживати молочні продукти не є безпечно для здоров’я та які міфи існують навколо них.

Користь молока та молочних продуктів

Молоко та молочні продукти є джерелом білка, жирів та кальцію, який так необхідний для наших кісток та зубів.

До основних плюсів нормованого вживання молочної продукції належить:

  • надання відчуття ситості, внаслідок поступового розщеплення білка;
  • джерело вітамінів;
  • являються корисними для кишківника та його функціонування, а також для мозку.

Лактоза, або коли молочні продукти приносять шкоду

До основних протипоказань до вживання молочної продукції належать підтверджена лікарем непереносність лактози та високий рівень інсуліну. Щодо останнього, то майже всі молочні продукти (окрім витриманих сирів та вершкового масла), містять надмірно високий інсуліновий індекс, що відповідно призводить до підвищеного рівня інсуліну. Що стосується лактози, то дійсно при розвитку її непереносності люди тривалий час можуть боротися з дискомфортними відчуттями після вживання молочних продуктів, навіть не підозрюючи про свою проблему.

Прояви супроводжуються болем в животі, нудотою, здуттям, діареєю, появою висипань на шкірі та слабкістю. Лактоза являє собою молочний цукор, який у разі порушення вироблення ферменту лактази не розщеплюється на молекули, а потрапляє у товсту кишку та стає середовищем для бактерій, які в ній містяться.

Це як наслідок і призводить до розвитку вищевказаних симптомів. Виявити лактозну непереносність можливо шляхом появи проявів, які починають виникати вже через півтори-дві години після вживання молочних продуктів та з наступним проведенням консультації у лікаря. Який призначить лабораторні аналізи на виявлення рівня вуглеводів, який складають основу різноманітних цукрів або генетичний тест. Також буде складено раціон, з повним виключенням лактози та спостереження за відповідною реакцією організму. Варто зазначити, що непереносність лактози може виникати як при вживанні всіх молочних продуктів, так і його окремих видів, наприклад, важко перетравлюється виключно свіже молоко.

Міфи про молоко

Молоко містить антибіотики: варто звернути увагу, що даний міф навряд має міцну «опору», оскільки додавання антибіотиків в молоко не має сенсу, для зберігання продукції достатнім буде температурної обробки та якісної гомогенізації. Також сам процес вироблення кисломолочної продукції стає просто неможливим. Молоко викликає набряки: набряки виникають у разі дотримання жорсткої дієти, з обмеженою кількістю рідини. Це своєю чергою призводить до дефіциту калію та магнію. І в тому випадку, коли випити молоко (яке багате на ці мікроелементи), організм включає «запасаючу» функцію води та натрію, що й призводить до набряків.

При повному виключенні молочних продуктів, важливо поповнювати рівень кальцію, вітаміну А, D та В12, які в них містяться шляхом розбавлення свого раціону іншими харчовими продуктами, які є джерелом корисних мікроелементів. Знежирені молочні продукти корисні: це самий справжнісінький міф, оскільки з так званих знежирених продуктів виключають молочний жир, заміняючи його своєю чергою на цукрозамінники. Як наслідок навпаки вживається більший об’єм калорій.

У тому випадку, якщо вживання молочних продуктів супроводжується метеоризмом, розвитком кандидозу або іншими дискомфортними відчуттями важливо звернутися до гастроентеролога. Лікар після проведення огляду та діагностичного обстеження надасть рекомендації щодо обмеженого вживання молочних продуктів або навіть їх повного виключення.

ITMED