10 секретів довголіття від шведського вченого

Швеція є країною довгожителів, де більшість пенсіонерів веде активний спосіб життя. Багатьом 80-річним складно дати і 50-ти років.

Згідно з дослідженнями, гени лише на 25% впливають на тривалість життя, а решта 75% залежать від того, як людина проживає свої дні.

Такі дані наводить у своїй книзі шведський лікар і вчений-геронтолог Бертіл Марклунд. Проаналізувавши спосіб життя Шведських пенсіонерів, він виділив 10 головних секретів їх довголіття.

Активність – запорука здоров’я

Половина Швеції вранці виходить на пробіжку, а взимку в школах влаштовують спортивні канікули, щоб сім’ї поїхали в гори кататися на лижах і сноубордах. Фізична активність знижує стрес і стимулює вироблення гормонів щастя. Не потрібно тренуватися 5 разів на тиждень, слід просто більше ходити пішки, їздити на велосипеді, займатися танцями і т. д.

Не слід переживати через дрібниці

Не можна дозволяти емоціям вибивати себе з колії. Реакції стресу потрібні для виживання, але ніяк не для проживання своїх днів в такому стані. Справитися з негативом допоможуть дихальні вправу, тренінги або допомога психолога.

Спати треба добре, але в міру

Відсутність сну не дозволяє організму відновитися. Хронічний недосип послаблює імунітет, призводить до ожиріння і різних хвороб. Однак спати більше 10 годин на добу теж шкідливо. Гарвардські дослідження показали, що це може призвести до погіршення пам’яті.

Слід частіше перебувати на сонці

Перерва на роботі можна провести на терасі кафе або в парку. Життєво необхідний вітамін D виробляється під впливом сонячних променів. Ця речовина важлива для роботи нервової системи, міцного імунітету і кісток, пише портал Psychologies.

Харчування має бути помірним, але різноманітним

Для довголіття важливо харчуватися збалансовано і зменшити споживання шкідливих продуктів. До них відносяться напівфабрикати, ковбаси, цукор. Краще вибирати рослинний білок, овочі, жирну рибу, цільнозернові та молочні продукти. Якщо є м’ясо, то не кожен день.

Не потрібно забувати про воду, корисна і кава

Коли запаси води в організмі не заповнюються, клітини не можуть нормально оновлюватися, організм починає швидше старіти. Бертіл Марклунд також наводить дані, що доводять вплив кофеїну на зменшення ризику діабету і деменції. Він нагадує, що зазвичай шведи випивають 3-4 чашки кави в день.

Важливо зберігати здорову вагу

Надмірна вага призводить до серцево-судинних захворювань і діабету. На думку геронтолога, щоб не повніти, досить їсти повільно, не брати добавки і вибирати корисні продукти.

Турбота про зуби – не остання справа

Гігієна порожнини рота впливає на всю систему кровообігу. Запалення або кровотеча ясен може стати причиною серйозної хвороби. Тому слід регулярно чистити зуби, відвідувати стоматолога і не зловживати солодким.

Мислити потрібно позитивно

Поганий настрій призводить до занепаду сил і хронічної втоми. Потрібно навчитися підбадьорювати себе, частіше перебувати в колі близьких і спробувати різні практики для поліпшення самопочуття.

Активне соціальне життя-запорука довголіття

Вважається, що самотні люди вмирають раніше. У відчувають на постійній основі почуття самотності в крові підвищений білок фіброген. Він викликає формування тромбів, пояснює Бертіл Марклунд. Він радить частіше бувати в колі сім’ї та друзів, або знайти гурток за інтересами.