Чи треба хвилюватись батькам, якщо дитина часто кліпає очима?

Лікарі кажуть, що часте кліпання очима у ранньому віці - норма і не варто через це хвилюватись, бо воно проходить саме. Тоді як знати, що не є нормою і коли варто звернутись до лікаря, щоб не втратити дорогоцінний час?

Посмикування очей або моргання є одним з виявів тиків. Це мимовільні стереотипні рухи, які можуть мати минущий характер. Тики можуть бути простими або складними, тобто у них може бути залучений один м'яз чи група м'язів, пишуть Nashamama.

Вони можуть бути моторними, тобто руховими, або немоторними, тобто вокальними (голосовими). Також бувають генералізовані тики, які можуть бути як моторними, так і вокальними, вони розвиваються у віці до 20 років і тривають понад 1 рік.

Основна ознака тиків – дитина може зупиняти їх, якщо сконцентрується. Тобто, вона може не моргати якийсь час, якщо попросити її цього не робити. Але це відбувається на шкоду її емоційному стану. Її внутрішній дискомфорт, емоційна напруженість наростає. Якщо дитина буде продовжувати пригнічувати тик, то він за час тільки посилиться. На жаль, ця патологія молодшає. Наразі тики зустрічаються навіть у новонароджених дітей. За статистикою, тики частіше трапляються у хлопчиків, у них же вони більш складно піддаються корекції. Зазвичай до 10-12 років вони минають самостійно, без наслідків.

Причини появи тиків

Як правило, тики у дитини з'являються після якого-небудь стресу. Це можуть бути не лише негативні переживання (страх, тривога), але й сильне позитивне збудження. Як правило, тики виникають у віці 4-7 років, коли дитина йде в дитячий садок або школу. Саме в цей період дитина відчуває емоційну напруженість, пов'язану з адаптацією.

Що робити?

Коли тик вже є, у жодному разі не варто шукати винних, акцентувати увагу дитини на цьому моменті, не нагадувати, пригнічуючи дитини. Як тільки ви помітили, що дитина почала моргати, або у неї з'явилися якісь інші нав'язливі рухи, це має бути сигналом, що у дитини щось не так. В цьому випадку слід звернутися до невропатолога, а не ігнорувати ситуацію. Якщо не почати вирішувати проблему на ранніх етапах, через час до морганиям може додатися посмикування шиї, повороти голови – тики почнуть захоплювати все більшу зону.

Звернутися до лікаря важливо також і з тієї причини, що під посмикування очей та іншими тиками можуть маскуватися ознаки епілептичного розладу. Тільки лікар може визначити на прийомі, чи є це просто тиком, пов'язаним з нервовим перезбудженням, чи можна запідозрити епілептичне захворювання. В останньому випадку лікар призначить додаткові обстеження.