Як вберегти свою дитину від самогубства – поради психоаналітика

В Україні почастішали випадки самогубства серед підлітків. Від початку року в поліції зафіксували 18 самогубств або спроб їх скоєння.

Діти все частіше стають жертвами так званих груп смерті у соціальних мережах, де є заклики до самогубства.

Лише у Києві за лютий 2021 року з балконів багатоповерхівок випали три дівчинки. Також двоє дітей з Умані та двоє з Боярки наковталися препарату Дротаверин. Вони подивилися відео у соцмережах та випили по 40 пігулок ліків.

Психоаналітик Галина Гладкая розповіла Фактам ICTV про причини скоєння самогубств серед підлітків та як уберегти свою дитину від впливу груп у соціальних мережах.

Чому діти піддаються впливу у соціальних мережах

За словами Гладкої, діти – це віддзеркалення середовища, у якому вони перебувають.

– Коли говорять, що дитина росла в хорошій сім’ї, то треба розуміти, у якому сенсі сім’я хороша. Якщо батьки не курять і не п’ють – це не хороша сім’я, а просто здорова, – зазначила спеціаліст.

Хороша сім’я – це коли батьки цікавляться тим, чим займаються їхні діти. У них є міцний взаємозв’язок, тому діти можуть прийти до батьків і поділитися своїми почуттями та переживаннями.

Психоаналітик стверджує, що 70% дітей ростуть в інвалідизуючому середовищі, де у сім’ї знецінюють почуття та внутрішній світ дитини.

Тому, коли діти виростають, їм складно ділитися з іншими своїми почуттями, проявляти емоції, що впливає на їхній моральний стан.

– Щодо підлітків, то окрім почуттів, у них є купа гормонів, які активно впливають на емоції, і вони відчувають все гіперболізовано.

Тим паче, у дітей ще не сформована прифронтальна кора головного мозку, тому вони не здатні до довгострокового планування. Для підлітків найкращий вихід із складної ситуації – це бігти або робити те, що кажуть, – наголошує психоаналітик.

Люди в підлітковому віці часто почуваються покинутими та самотніми, тому вони і знаходять собі так званих друзів у групах соцмереж.

– У цих групах спочатку формують атмосферу дружби, любові та підтримки, що притягує підлітка. Спершу підліткам все подобається. Потім у групі починають давати завдання, які додають адреналіну, що впливає на гормони, це подобається дітям, і їх затягує, – стверджує Гладкая.

Керівники цих спільнот поступово пригнічують особистість дитини. Вони не дають висловлювати сумніви, думки та переживання, бо тоді підлітків виключать із групи. Поступово таке спілкування у групі переростає у погрози від керівників у бік дитини.

– Підліток боїться, що з його батьками чи друзями щось станеться, тому вони виконують все, що їм кажуть, – додала психоаналітик.

Як уберегти дітей від так званих груп смерті

Спеціаліст радить уважніше та відповідальніше ставитися до почуттів, переживань та страхів дітей.

– Між батьками та дітьми має бути довіра. Її можна отримати тоді, коли у сім’ї всі відверті і ніхто не боїться показувати свої емоції та переживання, – наголосила Гладкая.

Також важливо не перекладати на дитину занадто багато відповідальності за її життя. Краще робити це поступово, допомагати, давати поради та показувати свою любов.

Коли варто звертатися до психолога

В умовах пандемії в українців загострилися психологічні проблеми.

Тривожність, роздратованість або, навпаки, апатія, безсоння, хронічна втома, розсіяна увага і перепади настрою – це лише деякі із сигналів, що психологічна допомога не завадить. Якщо при цьому маєте затяжні конфлікти, відчуття безвиході чи власної безпорадності, то із візитом до фахівця краще не затягувати.

Факти ICTV