Транзиторна ішемічна атака: як розпізнати перші прояви мікроінсульту?

Мікроінсульт або транзиторну ішемічну атаку дуже часто можна сплутати з розвитком інсульту.

Відмінність між ними полягає в тому, що при мікроінсульті не спостерігається пошкодження клітин мозку й відповідно тривалість займає від декількох хвилин до декілька годин.

Розберемо основні симптоми ТІА та причини, які впливають на її появу.

Транзиторна ішемічна атака (ТІА) або мікроінсульт – це патологічний стан, який характеризується некрозом тканин мозку, внаслідок тромбозу чи ішемічного звуження дрібних судин. При мікроінсульті не розвиваються незворотні пошкодження мозку ішемічного характеру (в іншому випадку діагностується інсульт).

Дуже часто внаслідок дії ішемічної атаки на дрібні кровоносні судини уражаються зорові нерви, що спричиняє значне порушення зору. Розвиток даного стану діагностують як мікроінсульт ока.

ТІА найчастіше діагностується після 35 років, але не є виключенням її розвиток і в молодшому віці. В залежності від тривалості транзиторної ішемічної атаки розрізняють наступні стадії тяжкості:

легка: тривалість нападу займає не більше 10 хвилин;

середня: характеризується тривалістю до декількох годин з відсутністю органічної симптоматики після нормалізації стану;

тяжка: напад може тривати годинами, а після відновлення мозкової функції залишаються незначні органічні порушення.

Причини:

 • атеросклероз;
 • коагулопатія;
 • розшарування стінок артерій;
 • цукровий діабет;
 • надмірна маса тіла з малорухливим способом життя;
 • шкідливі звички;
 • високий рівень холестерину в крові.

Симптоми

Ознаки ТІА мають схожість з інсультом, тому велике значення відіграє обізнаність в клінічних проявах захворювання й діях, які необхідно прийняти:

 • розвиток різкого головного болю;
 • запаморочення;
 • поява оніміння в кінцівках, обличчі;
 • порушення координації та можливості тримати рівновагу, труднощі при вимові;
 • підвищення артеріального тиску (виникає раптово);
 • короткочасна втрата зору (мікроінсульт ока);
 • підвищена чутливість до світла та звуків.

При появі вищевказаних симптомів необхідно прийняти положення лежати (не рухаючись), піднявши голову з застосуванням холодного компресу.

Надання першої допомоги

Оскільки самостійно провести диференційну діагностику неможливо, потрібно реагувати швидко. Викликати бригаду швидкої допомоги. Хворий повинен лежати на твердій поверхні зі злегка піднятою головою (щоб запобігти набряку тканин мозку). Голову повернути набік при виникненні блювання. Забезпечити доступ свіжого повітря. По можливості виміряти артеріальний тиск. Важливо до приїзду швидкої самостійно не давати хворому медикаментозні препарати, оскільки це може спричинити погіршення стану.

Діагностика та лікування

Лікар невролог проводить огляд хворого з наступним призначенням КТ та МРТ, ангіографії, УЗД, електроенцефалографії. Лікування полягає в першу чергу у призначенні препаратів для зниження артеріального тиску, поліпшення серцевої діяльності та нормалізації мозкового кровопостачання. Терапія є достатньо тривалою з наступним відновлювальним періодом. Пам’ятайте, що найкращий спосіб знизити ризики розвитку транзиторної ішемічної атаки – це дотримуватися здорового способу життя: правильно харчуватися, вести активний спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок та вчасно лікувати супутні захворювання. При виникненні ознак мікроінсульту не зволікайте, та зверніться за допомогою. Патологія ніколи не проходить безслідно, навіть декілька дрібних порушень мозкового кровообігу можуть вплинути на стан організму.

ITMED