З якого віку денний сон шкодить дитині

З одного боку, про користь денного сну для дитячої нервової системи споконвіку твердять всі педіатри, так і спостерігати її можна неозброєним оком - не поспить ваше чадо вдень, і до вечора вже, що називається, «ніяке». З іншого боку, вкладання на денний сон часто перетворюється на битву, яка висмоктує сили з обох сторін. Якщо ж дитя таки заснуло, то може проспати години дві-три, і ввечері його в ліжко не заженеш.

З якого віку денний сон шкодить дитині
Що ж думають з цього приводу фахівці?

Нові дані, отримані групою австралійських вчених під керівництвом професора Карен Торп, схоже, схиляють чашу терезів на бік тих батьків, які вирішили залишити виснажливі спроби вкласти дитину спати вдень. Торп і її колеги провели аналіз результатів 26 досліджень, присвячених вивченню впливу денного сну у дітей на якість їх нічного сну.

У результаті вчені зробили висновок, що якщо діти у віці старше 2 років, коли загальна тривалість сну дитини в цілому скорочується, вдень сплять, то це негативно позначається на їх нічному сні - він стає коротким і фрагментарним, тобто дитина протягом ночі час від часу прокидається. «Діти засинають вдень не тому, що погано спали вночі, а навпаки, погано сплять вночі через те, що спали вдень», - пояснила Торп.

Це важливо, оскільки хороший міцний нічний сон має для фізичного і психічного здоров'я дитини набагато більше значення, ніж денний. Існує маса наукових свідчень того, що недолік нічного сну у дітей веде до таких наслідків, як погана пам'ять, низька здатність до навчання, порушення поведінки, відставання в розвитку і навіть ожиріння.

Незважаючи на отримані Торп і її колегами дані, експерти, все ж не готові рекомендувати всім поголовно батькам відмовитися від укладання дітей на денний сон, але вважають, що в цьому питанні треба проявити гнучкість.

«Я думаю, що нові дані говорять нам лише про те, що ми і самі знаємо: якщо дволітня дитина довго спала вдень, укласти її вчасно ввечері вже не вдасться, - вважає педіатр Карлос Лернер з Дитячої лікарні Каліфорнійського університету. - Якщо батьки щоразу з боєм укладають дитину на ніч, тоді варто подумати про відмову від денного сну».

Ніякого загального правила для всіх дітей цієї вікової групи в питанні денного сну не існує, підкреслила Дейна Рофі, фахівець з психіатрії і психології в Дитячій лікарні Піттсбурга. «Це дійсно залежить від індивідуальних особливостей кожної дитини, а всі діти дуже різні, - зазначила Рофі. - Бувають діти, які вдень не втомлюються і їм денний сон не потрібен. Спостерігайте за дитиною, нехай він або вона керують вами в цьому питанні».

Головне, чого робити не варто точно - це влаштовувати з дитиною війну з приводу денного сну, вважає Рафаель Пелайо з Центру вивчення сну при Стенфордському університеті. «Якщо ситуація увійшла в стадію військових дій, гра програна. Дивно було б очікувати, що дитина не буде добре спати з примусу», - зазначив Пелайо.

Взагалі, приймати рішення про те, чи потрібно ось конкретно сьогодні укладати чадо вдень, слід виходити з того, чи буде це корисно для батьків, вважає Лернер. Якщо батьки хочуть насолодитися ввечері тишею та присвятити цей час своїм справам або відпочинку, тоді краще обійтися без денного сну і вкласти дитину на ніч раніше. Якщо батьки, навпаки, працюють допізна і хочуть потім поспілкуватися з нащадками, має сенс укласти дітей спати вдень, щоб увечері вони були в хорошому настрої і могли лягти пізніше.