Чому вам не подобається прибирати вдома: 5 вагомих причин

Знайти людину, яка ненавидить прибирання, можна за такими ознаками: її робоче місце схоже на смітник, посуд у раковині методично вибудовується у смердючу Джомолунгму, а з брудних шкарпеток у спальні можна викласти послання "Врятуйте".

Зазвичай таких людей називають ледарями, проте часом вони — зразок продуктивності, просто витрачають свою енергію на інші заняття. Прибирання ж для них — справжнє покарання, І ось чому.

Прибирання дійсно використовувалося як покарання

У деяких родинах дійсно практикуються покарання з трудотерапією. Дитина отримала двійку — тиждень миє підлогу замість старшого брата. Прийшла додому після комендантської години — залишається на вихідних вдома і наводить ідеальний порядок у кімнаті, замість того щоб погуляти з друзями. Можливо, таким чином батьки хочуть прищепити дитині охайність і відповідальність, проте результат зазвичай інший.

Зазвичай, ті, кого буквально змушували прибирати іграшки, мити посуд або застеляти ліжко, сприймають ці дії у зрілому віці як знущання. Навіть якщо люди майже не пам'ятають про лайку з батьками через уявлення про порядок, вони все одно можуть несвідомо відчувати огиду до брудної білизни або великої кількості мотлоху у кімнаті, але прибирати це все їм навряд чи захочеться.

Безлад — це частина бунту

Частково цей пункт перетинається з першим, проте у нього є свої особливості. Зазвичай така модель поведінки з'являється у людей, які зростали у авторитарних родинах, де вони не мали права голосу. Їх нерідко прагнули не чути і не слухати, і усе, що залишалося подібним дітям, — "позначати" свою територію, створюючи безлад.

Іноді трапляється таке, що, припиняючи прибирати вдома, люди висловлюють своє невдоволення відносинами або кліматом вже у власній родині. Щось подібне можна зустріти у парах, де хатні обов'язки розподілені нерівномірно, не дотримуються домовленості або один партнер не цінує внесок іншого. Той супутник, який витрачає на прибирання більше часу і сил, закономірно припиняє це робити: йому хочеться, щоб близькі поважали його зусилля і особистий час.

Хочеться зробити усе ідеально

Нерідко люди, які ненавидять прибирання — це колишні чистьохи, які щосили намагалися перетворити будинок на суцільну фотозону для знімків. Спостерігаючи за улюбленими блогерами, вони помічали, наскільки у тих ідеально вимиті кухні, наскільки добре помітне відображення у кахлі їх ванних кімнат, наскільки радісно вони займаються домашніми справами. Їм хочеться, щоб кімнати були настільки ж гарними, тому часом навіть на легке наведення порядку можуть йти години.

Люди забувають про пару малопомітних, але важливих моментів. Блогери з великою фанбазою можуть дозволити собі команду клінерів, яка зробить усе замість них. Крім того, гарна картинка — це частина їх іміджу. Блогери буквально заробляють на ідеалізації і романтизації свого життя. Нарешті, соціальні мережі дозволяють не показувати, як усе є насправді. Можливо, у вашого улюбленця ті ж самі проблеми з прибиранням, що й у вас, — якщо не гірші. Просто він про це не розповідає, а ви, не знаючи усієї правди, закономірно намагаєтеся наблизитися до ідеалу.

Здається, що у прибиранні немає ніякого сенсу

У одній кімнаті лежить купа брудної білизни, у іншій — піраміда з немитих тарілок, а на підлозі ванної кімнати рівним шаром розкладений брудний одяг, який третій тиждень чекає, коли ж його закинуть у машинку. Людина, дивлячись на велику кількість хатніх справ, хоче одного: втекти з домівки. Її лякає обсяг завдань.

До цієї проблеми нерідко приєднується розуміння того, що будь-які зусилля є марними. Зазвичай людина, яка ненавидить прибирання, тримає у розумі, що, навіть якщо вона наведе ідеальний порядок, діти напевно розкидають іграшки, партнер розкидає ношені шкарпетки по кімнатах або забуде простежити за кавою на плиті, а розбиратися з усім доведеться тому, для кого чистота є важливішою.

Не знаєте, як і навіщо наводити порядок

Нерідко люди прибирають будинок так, як їх одного разу навчили, і при цьому не звертають уваги на свої справжні потреби. Через це у будинках з'являється чимало візуального шуму. Таке трапляється у ситуаціях, коли людина, наприклад, полюбляє тримати усе потрібне під рукою, але у неї немає зручних відкритих полиць. Тому усі дезодоранти, гребінці, гелі для укладання лежать на тумбочці, біля дзеркала у передпокої або навіть на кухні — просто через те, що там яскраве світло, за якого зручніше збиратися.

Трапляється й таке, що людина просто не розуміє, як їй позбутися від великої кількості речей, які сховища їй потрібні, що допоможе наводити порядок у домівці усвідомлено. Можливо, вона й хотіла б прибиратися, але деренчливий пилосос і дрібні шафки у цьому не допомагають.

Як вподобати прибирання або хоча б навчитися його терпіти

Спочатку спробуйте розібратися, які почуття у вас виникають під час думки про те, що треба навести порядок. Визначте, ненависть це, зневага або страх? Поміркуйте, які асоціації у вас виникають, коли ви думаєте про прибирання.

  • Згадайте про те, що, піклуючись про будинок, ви відновлюєте психічне здоров'я. Якщо у вас під час прибирання виникає злість до рідних, тримайте у розумі те, що ви займаєтеся цією справою не заради них, а для себе. Щоб у вас не відбувалося підміни понять далі, обговоріть цей момент з близькими. Розкажіть, як вас засмучує, коли вони ігнорують вашу працю або не виконують обіцянки.
  • Подумайте про те, щоб обзавестися новою технікою і зробити перестановку. Якщо ви живете у орендованій квартирі, обговоріть, чи можете ви купити нову шафу або навіть зробити комору за рахунок ремонту. Маєте справу з власним житлом — придбайте кошики для зберігання.
  • Не вимагайте від себе ідеальної чистоти. Сучасній людині взагалі не настільки легко поєднувати робочі завдання, хатні справи та відпочинок. Спробуйте дозувати навантаження — наприклад, сьогодні помийте хоча б частину посуду, завтра розкладіть білизну, через день викиньте непотрібні речі, які припадають пилом на балконі. Якщо прибирання викликає неприємні думки, поєднуйте його з переглядом серіалів, прослуховуванням аудіокниг або підкастів. Про всяк випадок відпишіться від блогерів, яким ви відверто заздрите. Якщо, переглядаючи їх контент, ви відчуваєте злість на себе за те, що ви недостатньо охайні, то навряд чи вони вас мотивують.
  • Деякі люди користуються "правилом п'яти хвилин". Вони обіцяють собі прибирати протягом цього часу і нагадують, що потім зможуть зупинитися у будь-який момент, якщо їм набридне наводити порядок. Зазвичай їх захоплює цікавість і бажання доробити завдання.