4 міфи про харчування, в яке ви досі вірите

Опитування громадської думки свідчить: більшість людей, що піклуються про своє здоров'я, досі харчуються неправильно. Виною тому - міфи про харчування, що склалися за останні сто років. Національний дослідницький центр зібрав топ-5 помилок і прокоментував їх.

4 міфи про харчування, в яке ви досі вірите
Міф № 1: тільки фальсифіковані молочні продукти містять рослинні жири

Якщо на упаковці написано «вершкове масло», а після лабораторного дослідження виявляється, що в складі є рослинні жири, це - фальсифікат. Покупці платять дорожче за те, що коштує в рази менше, адже рослинні жири набагато дешевше тваринних. Така ситуація - пряме порушення прав споживачів і переслідується по закону.

Але якщо виробник вказав рослинні жири у складі певного харчового товару, то перед вами не фальсифікат, а функціональний продукт. Коштує він дешевше «чисто молочного» і при цьому набагато корисніший для здоров'я.

«Функціональні продукти були вигадані в 1970-х роках для комплексного поліпшення здоров'я населення. Вже тоді медики довели, що насичені жири, що містяться в натуральних молочних продуктах, небезпечні для здоров'я. Вони призводять до порушення ліпідного балансу крові, провокують розвиток гіпертонії, атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Альтернативою вершковому маслу є маргарин. Він не містить тваринних жирів і не призводить до захворювань кровоносної системи, однак багатий трансжирами, що виникають в процесі його виробництва і володіють канцерогенними властивостями », - прокоментував цей феномен професор.

Якщо ви дбаєте про здоров'я, рекомендується залишати на полиці магазину чисто молочні продукти, віддаючи перевагу функціональним - тим, у складі яких є рослинні компоненти.

Міф № 2: всі добавки Е шкідливі

Буквенно-цифровим маркуванням типу «Е-ХХХ» у всьому світі позначаються харчові добавки, що збільшують терміни придатності продуктів або надають їм певні властивості: колір, аромат, обсяг. Список добавок довгий і постійно змінюється. У нього додаються нові і виключаються ті, які визнаються неефективними або шкідливими. У світі за цим процесом стежить JECFA - спеціальний комітет з харчових добавок, який об'єднав представників ФАО і ВООЗ. Багато хто вважає всі речовини з абревіатурою Е шкідливими, але деякими, не замислюючись, користуються самі. У випічку господині додають пекарський порошок або соду - харчову добавку Е-500. Консервують з лимонною кислотою (Е-330) або оцтовою кислотою (Е-260). Зрозуміло, що ніхто подібні речовини їсти ложками не буде, це небезпечно для здоров'я, а ось в невеликому точному дозуванні вони дозволяють домогтися пишної здоби або довгого зберігання домашніх заготовок.

На відміну від соди і оцту, інші харчові добавки припустимі в ще менших дозуваннях, мікродозах. Найменше перевищення може викликати страшні наслідки. Ось деякі приклади:

• Е-102 (тартразин) - жовтий барвник, додається в мармелад, варення, соуси. Викликає алергічні реакції, безсоння, головні болі, підвищену стомлюваність.
• Е-211 (бензоат натрію) - збільшує термін придатності продуктів, підсилює колір. Міститься в газованій воді, соусах, морепродуктах. Викликає найсильніші алергічні реакції.
• Е-621 (глутамат натрію) - підсилює смак. Може додаватися в будь-який продукт. Викликає звикання, стимулює апетит. Провокує розвиток цукрового діабету, гормональних зрушень.

Небезпечні не стільки самі добавки, скільки неконтрольоване їх вживання - частіше і більше, ніж можна. Проблем три:

• Виробники використовують кілька добавок одночасно, їх токсичні властивості підсумовуються.
• Покупці не знають, скільки потрібно з'їсти продукту, щоб не перевищити безпечну дозу харчової добавки.
• У різних країнах дозволені різні добавки. Ті що у нас вважаються токсичними - в ЄС дозволені, і навпаки.

«Якщо ви дбаєте про здоров'я, уважно читайте склад продукту і вибирайте той, який має невеликий термін придатності і короткий список зрозумілих компонентів, що входять до його складу, що включає мінімум шкідливих харчових добавок».

Міф № 3: пальмова олія - ​​отрута

Про те, що пальмова олія шкідлива для здоров'я, не говорить тільки ледачий. Мовляв, розтоплюється вона при температурі 40 градусів, а значить не може бути перероблена організмом людини. А якщо раптом перетравиться, то дуже зашкодить здоров'ю. Це - один з найбільш установлених міфів. При якій температурі розтоплюються бекон і сало?

Температура плавлення ніяк не впливає на процес травлення, який, за своєю суттю, це череда хімічних реакцій. Пальмова олія містить велику кількість вітамінів, мікроелементів. Недарма малайзійці, що вживають з олій тільки пальмову живуть на 7-10 років більше, ніж інші люди. Європейці закуповують цю олію в значних кількостях для своєї харчової промисловості. За рік в країнах ЄС продається близько 5,5 мільйонів тонн харчового пальмової олії.

Олія пальми - унікальний продукт. Вона знаходиться в твердій формі при кімнатній температурі. Його не потрібно піддавати гідрогенізації, за допомогою якої виходять трансжири. Саме тому пальмова олія є важливим компонентом сучасного виробництва продуктів харчування - від кондитерських до функціональних спредів.

«Якщо ви піклуєтеся про своє здоров'я, не бійтеся пальмової олії. Використовуйте спреди, до складу яких вона входить, бо цим самим ви виключаєте вживання трансжирів і значно зменшуєте рівень холестерину », - коментує експерт.

Міф № 4: дієта допомагає зберегти здоров'я

Немає такої жінки, що не пробувала поправити своє здоров'я або скинути зайві кілограми за допомогою дієти. При цьому велика частина жінок незадоволена результатами. Це зрозуміло - дієта завжди стрес для організму, а якщо вона ще й не схвалена дієтологами, то результат передбачуваний - кілограми нікуди не подінуться, а здоров'я погіршиться. Єдине, чого можна домогтися - короткочасне зниження ваги і підвищеної нервозності.

Наш організм так влаштований, що після найменшого обмеження надходження поживних речовин починає їх запасати з потроєною ретельністю. Дефіцит вітамінів і мікроелементів призводить до гормональних і ендокринних порушень, які вельми складно лікуються.

«Основою здоров'я є правильне (раціональне) харчування, збалансоване за обсягом, білками, жирами, вуглеводами і калоріях відповідно до того способу життя, який ви ведете. Харчування, в якому продукти рослинного походження переважають над тваринною їжею. Харчування, засноване на медичних даних, а не на чутках і телевізійних ток-шоу », - підсумував професор.