Звичайні домашні справи не дозволять стати інвалідом

Штовхати продуктовий візок в супермаркеті, пилососити, прогулюватися по музею - всі ці, здавалося б, звичні дії можуть допомогти вам уникнути розвитку важких захворювань і навіть інвалідності. Люди, які проводять більше 4 годин в день, займаючись легкими фізичними навантаженнями, мають на 30% менший ризик розвитку інвалідності, заявляють вчені. «Головна мета - залишатися настільки фізично активним, наскільки це можливо. Навіть невеликі навантаження будуть дуже ефективні», - говорить провідний автор дослідження Дороті Данлоп, професор медичної школи Університету Чикаго.

Звичайні домашні справи не дозволять стати інвалідом
Лікарі рекомендують дорослим людям як мінімум 2,5 години на тиждень присвячувати заняттям спортом. За останніми даними, це значно знижує ризик розвитку інвалідності. Однак деякі люди через свої проблеми зі здоров'ям не можуть займатися з належним навантаженням. Для них стають недоступними навіть швидка ходьба, танці, їзда на велосипеді. Так що вчені вирішили перевірити, чи можуть невеликі щоденні фізичні навантаження знижувати ризик розвитку інвалідності внаслідок таких захворювань, як остеоартрит колінного суглоба. У дослідженні взяли участь 1 700 чоловік у віці від 45 до 79 років. Всі вони перебували у групі підвищеного ризику розвитку інвалідності через артрит колінного суглоба.

Всі учасники експерименту носили спеціальний пристрій на стегні - акселерометр. Цей прилад вимірював всю їхню активність протягом деякого часу, таким чином даючи вченим уявлення про їх звичний розпорядок і фізичні навантаження. Через 2 роки дослідники перевірили стан здоров'я всіх учасників, щоб визначити, чи погіршилося їх захворювання. Вчені з'ясували, що ті люди, в житті яких щодня були присутні легкі фізичні навантаження, мали на 30-50% менший ризик розвитку інвалідності.

Невеликі фізичні навантаження також уповільнювали прогресування захворювання. І хоча ті люди, які могли займатися спортом, мали кращі результати, вчені прийшли до висновку, що навіть легкі фізичні навантаження - це вже набагато краще, ніж нічого. «Наші результати дають надію тим людям, які не можуть збільшити свої фізичні навантаження через проблеми зі здоров'ям», - говорить Данлоп. «Чим більше в їх житті невеликих навантажень, тим менше ймовірність розвитку інвалідності». Отримані дані підтверджують ті рекомендації, які лікарі зазвичай дають пацієнтам з остеоартритом. «Ми завжди намагаємося донести до наших пацієнтів, наскільки важлива фізична активність. Краще, ніж вони можуть самі собі допомогти - це залишатися активними і знизити вагу», - розповідає доктор Елізабет Матцкин, хірург-ортопед з Бостона. «Якщо вони будуть просто застеляти ліжко або мити посуд - це вже буде непогано». Так що злазьте з дивана і зробіть роботу по дому - це не тільки допоможе підтримати порядок в квартирі, але і дозволить вам надовго залишитися здоровими.

Згідно з останніми дослідженнями американських вчених, всього 20 хвилин акивного відпочинку в день можуть значно знизити ризик передчасної смерті.