5 найпоширеніших фраз, які ви почуєте, коли близька людина маніпулює вами

Термін «підсвічування» («газлайтинг» від англ. gaslight) став популярним в останні роки. За словами доктора філософії Стефані А. Саркіс, підсвічування – це тактика, при якій особа чи організація, щоб отримати більше влади, змушує жертву ставити під сумнів свою реальність.

Маніпулятори намагатимуться використовувати певні фрази, щоб змусити вас повірити у те, що ви «напевно» бачили чи чули раніше. Зрештою, вони спробують переконати вас, що ваша реальність не є реальною.

Якщо ви коли-небудь переживали щось подібне, то це може вас по-справжньому спантеличити. Ось декілька фраз, які говорять маніпулятори, коли вони намагаються на вас приховано психологічно тиснути та ввести в оману:

“Ти надмірно реагуєш”

Ви надмірно реагуєте – одна з найпоширеніших фраз, яку використовують маніпулятори під час прихованого газлайтингу. Маніпулятори можуть сказати це, коли емоційно знущаються над вами. Вони можуть навіть сказати, що ви занадто чутливі. Однак чутливість не має нічого спільного з газлайтингом, оскільки психологічний тиск впливає на всіх по-різному.

“Це був просто жарт”

Хоча деякі жарти можуть бути смішними, існують певні жарти, які перетинають таку межу, як чорна грань, або жарти про сексуальне насильство та зґвалтування. Маскування жорстоких зауважень, критичних коментарів і банальних фраз про “просто жарт” – це популярна тактика словесного насильства. Якщо у вас стосунки з кимось, хто постійно говорить цю фразу, це також може бути ознакою того, що вони перевіряють, наскільки ви міцні психологічно.

“Я ніколи такого не казав”

Тактика газлайтингу працює таким чином, щоб ставити під сумнів вашу сприйняту реальність і те, що ви знаєте. Створюючи сумнів у ваших спогадах та реальності, маніпулятори можуть створити нову реальність, яка приносить їм користь.

“Ти називаєш мене брехуном?”

Це інша тактика, яку маніпулятор може використовувати, коли «підсвічує» вас. Вони можуть розсердитися, кинувши на вас це запитання, звинувачуючи вас у тому, що ви сприйняли їх у негативному світлі. Ось чому маніпулятори часто є самозакоханими. Як пишуть експерти, людина-нарцис автоматично звинувачує інших, коли щось йде не так. Використовуючи цю техніку, вони можуть здобути владу і контроль над вами – по суті промивати вам мозок, якщо ви попались «на гачок».

“Компліменти”

Компліменти можуть здатись зайвими у нашому списку, особливо на фоні попередніх фраз. Але маніпулятори час від часу можуть підкидати вам деякі компліменти. Роблячи це, вони можуть змусити вас думати, що вони “не такі вже й погані”. Це може зробити вас трохи розгубленими, оскільки ви навряд чи коли-небудь зможете передбачити, чи будуть потенційні маніпулятори «чесними» одного дня, а «маніпулятивними» іншого дня. Це розрахована спроба утримати вас від підозр – і знову ж таки, поставити під сумнів вашу реальність. Також обов’язково зверніть увагу, за що вас похвалили чи за що ви отримали комплімент. Це може бути прихованою маніпуляцією.

Джерело