Ці 4 поради допоможуть виховати вашу дитину доброю

"Діти стали егоїстичними, злими. Звідки у них стільки агресії?" — часто можна почути стогони дорослих.

Насправді є враження, ніби діти зараз більш жорстокі, ніж були ми самі. І хто у цьому винен?

Tabula rasa

Про дітей взагалі варто пам'ятати, що вони народжуються, як кажуть, tabula rasa ("чиста дошка" з латинської), тобто без вроджених знань про світ. Усі навички, форми поведінки і психологічні установки малюки отримують під час спілкування з батьками і взаємодії з оточуючими. Саме через повтор дій інших людей, через наслідування тих, кого дитина може вважати авторитетом, формуються поведінкові моделі, які потім зберігаються на все життя, інформує Ukr.Media.

Уся відповідальність за моральне виховання дитини лежить на її батьках, адже родина для маленької людини — головний "полігон" для відточування основних патернів комунікації у суспільстві. Тому дорослим потрібно на своєму прикладі показувати, наскільки важливо здійснювати добрі вчинки. І наскільки це легко. І приємно.

Головне — ділитися

Наскільки б банально це не звучало, але доброта дійсно будується на умінні (і бажанні) ділитися з оточуючими. У сучасному світі люди дедалі більше розуміють, наскільки важливо підтримувати один одного. Відомі й успішні люди жертвують великі суми на благодійність, беруть участь у волонтерських програмах і всіляко привертають увагу громадськості до проблем різних груп людей.

Покажіть дитині, що ділитися зовсім не страшно і навіть приємно. Попросіть малюка вибрати зі своїх іграшок або предметів одягу ті, які можна передати нужденним людям. Поясніть йому, що його улюблений плюшевий ведмідь, конструктор або зимова куртка, з якої він вже виріс, тепер зможуть зробити щасливим когось іншого. Продемонструйте усе це на власному прикладі — поділіться з нужденними і своїми речами.

Відкритість і толерантність

Насправді доброту у дитині не завжди потрібно виховувати окремо. Діти за своєю природою більш відкриті і чуйні, ніж дорослі. Головне — не виховати у них злість. Часто батьки, намагаючись виростити дитину, якій буде комфортно жити у ритмі мегаполісу, зухвалу, хватку і наполегливу, не приділяють достатньо часу духовному розвитку маленької людини.

Дійсно, доброта і щирість можуть здаватися більш слабкою стороною у нескінченній конкурентній гонитві за кар'єрні успіхи. Але без них людина буде різкою і, можливо, навіть жорстокою з оточуючими.

Емоційна усвідомленість — один з основних трендів XXI століття. Спілкуйтеся зі своєю дитиною так, як ви хотіли б, щоб спілкувалися з вами. Показуйте їй, що ви поважаєте її переживання і ви цінуєте її думку. Не кричіть на неї, вмійте просити вибачення, якщо зачепили її почуття. Вчіть дитину контролювати свої емоції. "Я зла і засмучена...", "Мені некомфортно", "Я дуже люблю, коли...", "Мені тривожно...", "Мені радісно..." — називайте правильними словами ті стани, у яких ви перебуваєте, і малюкові буде легше орієнтуватися у власних переживаннях.

Виховання у дитині толерантності є дуже важливим, особливо у нашому глобальному світі, коли у рамках одного компактного міста можуть жити найрізноманітніші люди. Адже толерантність у першу чергу — це вміння рахуватися з думкою і почуттями інших. Не потрібно у розмовах з дітьми ділити світ на "своїх" і "чужих". Намагайтеся донести до дитини, що ми усі — люди. Усі ми різні, і у цій різниці — наша сила.

Добро приховане у дрібницях

Іноді навіть дрібниця може додати у наш світ трішки любові. Ненавмисна посмішка перехожому, підібрана з підлоги і передана власнику впала рукавиця — на дріб'язкових начебто справах і будується добро. Покажіть своїй дитині, що такі ненавмисні прояви турботи про оточуючих відгукуються теплом у серці будь-якої людини.

Незабаром Новий рік, час, коли атмосфера добра, чарівництва захоплює світ. Але ж є й родини, які зараз знаходяться у складній ситуації, яким потрібна підтримка — будь-яка. Розкажіть про це дитині.

Запропонуйте малюкові вибрати для людей з таких сімей подарунок. Щось просте, миле і новорічне — наприклад, гірлянду або ялинкову іграшку. Тоді дитина зможе відчути себе Дідом Морозом і зрозуміти, що дарувати подарунки набагато приємніше, ніж їх отримувати.