Куріння підвищує ризик тромбозу

Кожен рік від причин, пов'язаних з курінням, помирає близько 5 мільйонів чоловік. Однак, люди настільки звикли до страшних картинок на пачках сигарет і вкрадливих розповідей про шкоду куріння, що не сприймають небезпеку серйозно.

Куріння підвищує ризик тромбозу
В журналі Public Library of Science був опублікований огляд багаторічних досліджень на тему куріння і венозного тромбозу. У загальній сумі огляд включили дані 3 966 184 осіб, які брали участь у 32 спостереженнях за 33 роки. Обробивши інформацію, зібрану в ході цих робіт, вчені отримали дуже красномовні цифри.

Зараз для курців ризик венозного тромбозу підвищується в середньому на 23%. Причому збільшення кількості щоденних сигарет пропорційно збільшує ймовірність тромбозу: на кожні 10 цигарок - ще 10,2% ризику. Значення має і тривалість куріння: кожні 10 років куріння погіршує прогноз на 6,1%.

Для тих, хто курив раніше, а тепер відмовився від цієї шкідливої звички ризик тромбозу знижується, але залишається вище на 10% у порівнянні з тими, хто ніколи не курив.

Ще вище ризик венозного тромбозу у жінок старше 40 років, які приймають оральні контрацептиви. У зв'язку з цим, прийом гормональних засобів запобігання небажаної вагітності для них не рекомендований.

Венозний тромбоз - це закупорка вен кров'яними згустками, які, часом, можуть досягати значних розмірів і перекривають потік крові в посудині протягом 10-15 см. В рідкісних випадках тромби бувають довжиною більше метра. Венозні тромби найчастіше утворюються в судинах ніг.

Стан супроводжується гострим болем, важкістю в нозі, швидко наростаючим набряком і підвищенням температури шкіри. Для лікування нерідко вдаються до хірургічної операції. Найнебезпечнішим ускладненням венозного тромбозу є емболія (закупорка) судин легень, серця і головного мозку шматочками відірванного тромбу, які з током крові розносяться по організму. Це може призвести до смерті.