Чи можна дитині дивитися телевізор?

Сучасним дітям в сучасних квартирах навряд чи вдасться уникнути «зустрічі» з телевізором. Чи не шкідливо дитині дивитися телевізор, скільки хвилин в день можна приділяти перегляду, та які передачі вибирати для юного телемана - про все це по порядку.

Чи можна дитині дивитися телевізор?
На інтуїтивному рівні виникають побоювання за зір і психіку маленькоъ дитини, яка «прилипла» до екрану. По-перше, мерехтіння екрану стомлює очі навіть дорослих, а по-друге, враховуючи потоки негативу, якібуквально ллються з наших екранів, постійні кадри воєн і насильства, а також велика кількість низькосортного музичного продукту - від усього цього хочеться захистити найдорожчу людину у своєму житті, яка обов'язково повинна вирости «вища усього цього бруду». Але настає вечір, коли батько (бабуся, дідусь) влаштовуються зручніше у вітальні перед телевізором, і малюк тут як тут. І, поки мама поспіхом доробляє всю домашню роботу, дитина встигає «надивитись» до почервоніння очей, на власні очі знайомиться з терористами з новин і, а ще гірше,з співаками з поп-концертів.

Отже, давайте детально розглянемо, чому лікарі в один голос стверджують, що надмірний перегляд телепередач шкідливий для малюків.

З «точки зору» зору

Зоровий аналізатор остаточно формується у дітей до 3 - 5-річного віку. Спочатку всі новонароджені далекозорі - через маленькі розміри очного яблука промені фокусуються не на сітківці ока, як у здорових дорослих, а за нею. По мірі росту фокус переміщується на сітківку. Щоб дозрівання цього поки ще дуже вразливого механізму відбувалося правильно, слід оберігати маленькі оченята від надмірних навантажень і агресивних впливів. Мерехтіння екрана телевізора є саме таким впливом.

Швидко змінюючі один одного кадри, проектуючи на сітківку ока, змушують його надмірно напружуватися. Дитина робить це рефлекторно, так як рухома картинка, природно, зачаровує її. Від такого регулярного навантаження поступово розвивається міопія - вона ж короткозорість.

Особливо небезпечним є перегляд телевізора в затемненій кімнаті. Через контраст між освітленням навколо і яскраво підсвічуючим екраном зорова система ще більше напружується. Як результат - у малюка з'являється почервоніння очей, головний біль, через що дитині буде важко заснути.

Згодом у підлітковому періоді «падіння» зору посилиться. Щоб цього уникнути, дитячі окулісти не радять дітям до 2 років взагалі наближатися до телевізора, а іншим дошкільнятам - обмежувати перегляд програм 20 - 40 хвилин в день, причому з перервами.

З точки зору психології

А що й говорити про сюжети наших телепрограм, особливо новинних. Вибухи, бійки, крики, спотворені злобою обличчя - не найкращі помічники при вихованні дітей.

В ранньому дитинстві (до 5 років) все побачене малюки схильні проектувати на себе. Всіх казкових героїв вони ідентифікують з собою і прагнуть на них походити. А тепер уяви, що твій карапуз захоче бути схожим на когось з особливо запам'ятовуюючих учасників політичних дебатів (ясно, що запам'ятовуються галасливі та жахливі) або боксерів на рингу. Ще виникають питання, звідки у дітей береться агресія? Діти чисті, як Адам і Єва до поїдання забороненого плоду, і «що таке погано» поки не знають. Але механізм розвитку і накопичення досвіду ґрунтується на наслідуванні. Малюк повторює рухи, якими тато голиться, а мама фарбує губи. Точно так само він повторить жести супергероя, який всіх розстріляв.

Кадри насильства і агресії особливо шкідливі для дівчаток, заважаючи формуванню в них природних прагнень до ласки, ніжності й умиротворення.

Крім того, дитячі психологи виділяють ще одну шкідливу для дітей межу телебачення. Будь-який організм прагне мінімізувати зусилля. Так проявляється інстинкт самозбереження. Звикнувши до такого пасивного способу розваги як телевізор, дитині не захочеться «напружуватися» для розвиваючих ігор, фантазій, читання, так і просто самостійного розмірковування в розмові з мамою. А в далекій перспективі це загрожує нерозвиненим потенціалом, відсутністю ентузіазму, аморфністю особистості і схильністю «плисти за течією». Але ти мрієш, щоб твій розумний малюк виріс гармонійним і життєлюбним. Ось і побережи його від згубних впливів, поки це ще в твоїх силах.

З точки зору психіки

Численні дослідження показують, що перегляд телепередач гальмує розвиток лобових часток мозку, відповідальних за пам'ять, навчання та емоції. Дитині,яка щодня багато часу проводить перед екраном, складніше зосередитися на навчанні. Успішність таких дітей страждає, в той час як нервова збудливість зростає. При цьому абсолютно не важливо, про який екран йде мова - телевізійний або монітор комп'ютера.

У сім'ях, де телевізор весь час працює у фоновому режимі через підвищеного шум, частіше спостерігається загальна нервозність і напруженість дорослих. А діти до таких речей особливо чуйні.

Особливо сильний вплив реклами. Рекламні блоки по телебаченню займають 10 - 15 хвилин поспіль, одні яскраві картинки і заклики змінюються іншими. Очевидно, що завдання кожного ролика - вселити, що вам потрібен той чи інший товар, бо без нього вам погано. Часто творці реклами не гребують впливати на підсвідомість. І діти як найбільш вразливі глядачі потрапляють на цю вудку, відчуваючи негативні емоції через відсутність «життєво необхідної» речі. Ось тобі і нешкідливі ролики, які сіють незадоволення від життя твоєму чаду, якому ти прагнеш дати все для щастя.

Коли телебачення у благо

Але, як і у будь-якого явища, у телебачення є свої плюси.

Важливо дотримуватися часового ліміту: нагадуємо, для дітей старше 2 років це 20 - 40 хвилин і не «залпом», а з перервами.

Якщо протягом цього часу малюк буде дивитися щось з дитячого, доброго і пізнавального, репертуару, то таке спілкування з блакитним екраном принесе йому тільки користь. Високохудожні мультфільми, екранізації мудрих казок, спеціальні розвиваючі передачі для малюків. Але тільки дійсно талановиті твори, з цікавим і розумним сюжетом і високою художньою цінністю.

Психологи особливо підкреслюють користь для кругозору дитини передачі про тварин. Їх так цікаво дивитися,а компанії дорослих, також не залишаться байдужими. А після перегляду слід обговорити з дитиною все побачене, що він запам'ятав, і хто йому сподобався найбільше. Можливо, у мами чи тата буде, що доповнити до отриманих малюком знань.

Дорослі обов'язково повинні контролювати, що дивиться маленька дитина по телевізору. Справа в тому, що в більшості малюки обожнюють вертіти все, що має кнопки - помічала, на своєму мобільному? Також дитина з задоволенням заграється з пультом і може випадково перемкнути канал і потрапити на зовсім «не дитячу» передачу. Ще раз повторимося: маленьку дитину слід оберігати від непризначеного для нього відео: сцени насильства, катастроф або скандалів травмують дитячу психіку, а сцени сексу можуть породити питання, на які ти не зможеш відповісти.

І, якщо перегляд затівається ввечері, обов'язково включи достатнє верхнє світло, щоб малюк не страждав від контрасту яскравого екрану і затемненої кімнати.

Якщо малюк якраз «дозрів» подивитися мультик, а по телевізору в цей час нічого гідного уваги немає - сьогодні це не проблема. Просто знайди потрібне відео в інтернеті і покажи з монітора комп'ютера або планшета. Важливо, щоб сеанс перегляду вчасно закінчився, і малюк не «завис» перед екраном на 2 години замість запланованих 20 хвилин.

Знаючи правила поводження з блакитним екраном розумна мама зможе застосовувати його на користь своїй дитині і вберегти його від можливої шкоди. Спасибі тобі за те, що ти дочитала цю статтю. А тепер піди і вимкни телевізор.