Школа скандалу: як правильно сваритися

Пишаєтеся своїм умінням оминати конфлікти стороною? А ось італійці впевнені, що стриманість часто служить причиною нервових розладів. Правилами хорошої сварки, при якій ви збережете не тільки відносини, але і нервові клітини, ділиться Наталія Денисюк.

Школа скандалу: як правильно сваритисяТеорія великого вибуху

«Та все нормально», «Я не ображаюся», «Мені самій зовсім не складно було поміняти цей унітаз: хоч якесь фізичне навантаження», - ваші фрази? Судячи з усього, ви з породи тих, хто воліє тримати негативні емоції при собі і зайвий раз не провокувати конфлікт, особливо якщо справа стосується близьких людей. До речі, психологи стверджують, що всупереч поширеному стереотипу про навіжених особ, які б'ють тарілки і виїдають мозок чоловікам, більшість жінок за своєю природою - абсолютно неконфліктні істоти. Ось тільки саме в такий лагідності і миролюбності криється справжня небезпека: поступово накопичуючи образу, в якийсь момент ми не витримуємо внутрішнього перенапруження і вибухаємо. Звідси - численні анекдоти про жінку з качалкою і список образливих прізвиськ на кшталт фурії, стерви, істерички (можете продовжити самостійно). «У нашому суспільстві, як і раніше, відсутні уявлення про те, як жити зі своїм внутрішнім світом і яку роль у ньому відіграють почуття, а це загрожує психосоматичними захворюваннями та невротичними розладами, - підтверджує гештальт-психолог Катерина Пугач. - Дуже важливо навчитися виражати емоції. Нехай спочатку це дається вам з працею і нагадує, швидше, з'ясування стосунків, але без таких дослідів ми ніколи не навчимося бути щасливими». Потрібно сказати, що крім ангельського терпіння природа наділила жінок і підвищеною емоційністю, а це теж мало сприяє мирному врегулюванню конфліктів. Так що важливо вчасно собі зізнатися: іноді корінь всіх бід криється не в людині, якого вам від душі хочеться стукнути, а у втраті вашої внутрішньої гармонії або під сплеску фантазії, спровокованої пригніченими страхами. Тому перш, ніж йти в люту атаку, рекомендуємо перевірити альтернативні методи розрядки внутрішньої напруженості.

Тільки спокій

" Безвідмовний спосіб зняти стрес - звернутися до водонепроникної жилетки улюбленої подруги, яка (подруга, звісно) завжди вислухає, втішить і поділиться своєю точкою зору. Щоправда, дотримуватися її порад варто далеко не завжди. І справа не в тому, що подруга бажає вам зла. Просто ви описуєте їй свої відносини тільки з однієї, причому негативної сторони. Звичайно, будь-яка людина буде однозначно налаштована по відношенню до ваших кривдників.

" Більш конструктивним може виявитися спілкування з психологом, завдання якого - допомогти вам докопатися до витоків проблеми, самостійно знайти її рішення і позбутися від подібних сценаріїв раз і назавжди. Але відшукати хорошого фахівця - лише половина справи. Не менш важливо приготуватися працювати над собою і не боятися витягати з глибин підсвідомості важкі моменти, про які ви прагнули забути. Це дуже непросто. Але в іншому випадку маячки з минулого будуть і далі впливати на ваше життя, програмуючи поведінку негативним чином.

" Фізичне навантаження змушує організм активно виділяти ендорфіни, істотно піднімаючи настрій. Одна моя подруга переконана, що немає такої депресії, з якою не впораються п'ять кілометрів пробіжки. І хоча від проблем не втечеш, вантаж негативних емоцій завдяки спорту може стати куди легшим. Причому підійде будь-який його різновид - від йоги до греко-римської боротьби.

" Одним з найбільш дієвих способів переглянути ситуацію і знайти внутрішню гармонію залишається медитація. І мова не про класичній пози лотоса , а про складну роботу з увагою. У різних духовних напрямках виділяють два найбільш ефективних різновиди споглядання. При медитації з опорою ми концентруємося на чомусь одному - диханні, якійсь точці перед собою, власному животі, таким чином звільняючи розум від багатьох непотрібних думок. Під час медитації без опори ми розсіюємо увагу в потоці відчуттів, не чіпляючись за думки. Всього 15 хвилин медитації в день істотно поліпшують контроль над емоціями.

Правила гри

Не чекайте, поки чашу вашого терпіння переповнить остання крапля - як ми пам'ятаємо, це небезпечно для здоров'я (і свого, і оточуючих). Емоціям обов'язково потрібно давати вихід, і зробити це можна за допомогою тієї ж сварки, тільки грамотно спланованої. Мистецтво сваритися так, щоб не посваритися, допоможуть освоїти наступні правила.

" Не переходьте на особистості. Завжди пам'ятайте, заради чого починався спір. Якщо ви хочете донести свою позицію до партнера і змінити ваші стосунки на краще, а не довести його до нервового зриву, відмовтеся від критики і образ.

" Підбирайте інтонації і контролюйте міміку. Якщо в момент вашого монологу про добрі наміри досить відчутно тремтять шибки у вікнах, навряд чи опонент повірить у вашу щирість.

" Говоріть про свої почуття і бажання. Щоб партнеру було простіше уявити себе на вашому місці і зрозуміти, чого ви домагаєтеся цією розмовою, починайте зі слів: «Я відчуваю, що...», «Мені неприємно, коли...» і «Мені хотілося, щоб...» На жаль, далеко не всі володіють екстрасенсорними здібностями - часом бойфренд дійсно не здогадується, чого саме ви хочете і що вас конкретно не влаштовує.

" Не ставте себе в позицію жертви. Архетип жертви більшість з нас успадкували від матерів. Він проявляється у звичці ображатися з будь-якого приводу, помисливості і заниженої самооцінки. Фрази «Робота (друзі, хобі, мама...) тобі дорожче, ніж я», «Я для тебе нічого не значу», «Ти так робиш спеціально, щоб мене образити» як раз з цієї опери. Знайте собі ціну і пам'ятайте, що після десяти ваших заяв «ти мене не любиш» чоловік цілком може в це повірити.

" Викладайте тільки факти. Перед тим як звинувачувати коханого в тому, що він ходив в кіно з колегою з HR-відділу, запитайте його прямо і бажано ніжно: чи це так? І тільки потім збирайте валізи і їдьте до мами. Ніхто не любить безпідставних претензій.

" Шукайте компроміс. Єдиний можливий шлях вирішення конфлікту - співпраця. Після того як ви озвучили свою позицію, важливо запропонувати компроміс. Наприклад: «Ти багато працюєш, мало буваєш вдома, я сумую. Але мені стане легше, якщо раз на тиждень ти будеш приходити раніше або ми будемо виходити кудись разом».

" Навіть у сварках не забувайте про кохання. Пам'ятайте, що кожен з вас має право на свою точку зору, яка повинна бути почута і врахована. Навіть якщо ваш партнер зробив помилку, важливо дати йому зрозуміти, що ви його любите.